Български Билки - събиране, приложение, лечение
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Търсене
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Latest topics
» Бабини зъби, демирбозан, Tribulus terrestris
Бъзака гони рака EmptyВто Юли 28, 2020 12:33 pm by sea_dragon

» Билкови чайове подпомагащи забременяването (зачеването)
Бъзака гони рака EmptyСря Юли 08, 2020 4:58 pm by sea_dragon

» Хрян, Armoracia rusticana
Бъзака гони рака EmptyПет Юни 05, 2020 11:25 am by sea_dragon

» За поръчки моля пишете тук
Бъзака гони рака EmptyВто Юни 02, 2020 7:33 pm by sea_dragon

» Помощ или съвет относно вашите билки или билкови продукти
Бъзака гони рака EmptyВто Май 19, 2020 12:29 pm by sea_dragon

» Упражнения (физиотерапия) при спортна херния
Бъзака гони рака EmptyСря Ное 20, 2019 1:43 pm by sea_dragon

» Споделете вашите билкови рецепти с нас
Бъзака гони рака EmptyПет Яну 19, 2018 10:52 am by sea_dragon

» Всичко за гъбите
Бъзака гони рака EmptyНед Дек 31, 2017 3:05 pm by sea_dragon

» Билкови чайове против кашлица и бронхит
Бъзака гони рака EmptyЧет Окт 26, 2017 11:33 pm by sea_dragon


Бъзака гони рака

Go down

Бъзака гони рака Empty Бъзака гони рака

Писане by sea_dragon Сря Юни 01, 2016 10:24 pm

Започвам сайта с темата за бъзака в памет на баща ми... темата е копирана от неговия форум, с малки допълнения...

тук поствам линк към оригиналната тема бъзака гони рака

Бъзак (Sambucus ebulus) или тревист бъз (още бъзе, бъзовляк, бъзуняк, ниско бъзе) е тревисто многогодишно растение, вид бъз, с дълго, пълзящо, силно разклонено коренище. Стъблото изправено, 1-2 m високо, набраздено, в горната част разклонено, с мека бяла сърцевина. Листата са срещуположно разположени, нечифтоперести с 5-13 продълговати до продълговато ланцетни заострени и напилени литсчета. Цветовете с бяло, 5-делно, звънчевидно венче, по-рядко розово отвън; събрани в щитовидни съцветия. Плодът е сферичен, 5-6 mm в диаметър, тъмносин до черновиолетов, сочен с 3 костилки, дълги до 3 mm Разпространен е като бурен край пътищата и населените места. Листата са нечифтоперести, срещуположни, с прилистници (ланцетни). Плодът е черна ягода. Видът не е защитен от Закона за биологичното разнообразие.
Разпространен е из цялата страна до 1800 m надморска височина. В билкарството се използва плодът (Fructus Ebuli) и коренът (Radix Ebuli), а по-рядко и цветовете (Flores Ebuli).
Цветовете съдържат незначително количиство етерично масло, циногенен гликозид и захари; плодовете - антоцианови багрилни вещества, захари, валерианова, ябълчна и винена киселина, дъбилни вещества,смоли, пектин, витамин С и др. В зелените плодове и семената се съдържа цианогенен гликозид, поради което са отровни, но сокът на зрелите плодове не е отровен. В корените се съдържат дъбилни вещества и танини.
Има диуретично, антимикробно и потогонно действие.

За медицински цели се използват корените (отвара) и плодовете (студен извлек). Зелените плодове са отровни, използват се зрелите ( при децата могат да предизвикат гадене и повръщане). Коренът се използва при ужилвания (чрез втриване) и при бъбречни заболявания (чрез отвара). При трудно уриниране и за изпотяване се прави запарка от цветовете. Гъст екстракт от плодовете - при безапетитие, анемия, отпадналост и местно втриване върху кожата при ухапване от насекоми, при хемороиди и ревматизъм.
Опасност от припознаване
Бъзака може лесно да се сбърка с бъза. Основните разлики се състоят в следните неща:
- Бъзака е храстовиден и достига до 2 метра височина, докато бъза достига до 7-8 m височина и е дърво. - Бъзака цъфти през юли-август, докато бъза по-рано - през май-юни - плодчетата на бъзака са нагоре, на бъза висят надолу


Последната промяна е направена от sea_dragon на Сря Юни 01, 2016 10:52 pm; мнението е било променяно общо 1 път
sea_dragon
sea_dragon
Admin

Брой мнения : 57
Join date : 26.05.2016

https://bgbilki.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Бъзака гони рака Empty Re: Бъзака гони рака

Писане by sea_dragon Сря Юни 01, 2016 10:26 pm

...тия последните дни , трябваше да съм на Морето , но явно съдбата беше решила друго и ми се счупи греблото  стрелба ... и така отидох на вилата да го отремонтирам - там ми са инструментите...следобеда решихме да разходим песа и край едно дере , ни намери едно голямо поле с бъз... след кратка консултация със сина, се оказа , че това е най -силната билка в България , че се ползва в случай на рак , най вече левкемия , анемии , хрема , пресипнал глас , за изпотяване при простуда , задух , трудно уриниране , при възпаление на бъбреците и пикочо-половите пътища , укрепва организма , повишава съпротивителната му сила срещу грип и други заболявания, действа разхлабително и спомага за отслабване ... и мн. др....тогава се светнах що ми се е счупило греблото  What a Face ...извадихме торбите и го метнахме :

Бъзака гони рака Picture-003_49685_28401879
sea_dragon
sea_dragon
Admin

Брой мнения : 57
Join date : 26.05.2016

https://bgbilki.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Бъзака гони рака Empty Re: Бъзака гони рака

Писане by sea_dragon Сря Юни 01, 2016 10:32 pm

...тва са му листата :

Бъзака гони рака Picture-005_7cebe_28401883

...да се берат само зрелите плодчета , зелените са отровни  ...тука има зелени :

Бъзака гони рака Picture-006_52f17_28401885

...тук се вижда добре разликата между зрелите и зелените :

Бъзака гони рака Picture-004_684ca_28401881

....цялото растение Бъзак :

Бъзака гони рака Picture-007_eac5f_28401888

Бъзака гони рака Picture-009_8be6d_28402117

...събран плод :

Бъзака гони рака Picture-013_40899_28402119

...после лесно се рони с помощта на вилица :

Бъзака гони рака Picture-011_15967_28402118

...и след това вариантите са три :
- сушиш плода за чай
- вино от бъзак
- сироп от бъзак

.....


Абе вино щом става, значи и бъзена ракийца може да се изцеди. Ако направиш едно бидонче с плод, може и да мина на Севри баирчето за проба Wink Smile.


...за ракия не знам , но от виното се пие по малко - по 100 грама на ден , обед или вечер ...инак многу се ходи в кенефа What a Face, туй не е за напиване , а е люкарству ве Wink ....за да направите вино , взимате една десет литрова туба от минерална вода . Сипвате чрез фуния с не много тесен отвор , две кила плод , после две кила захар и доливате 6 литра вода . Сместа се разбърква добре всеки ден . След 15- 20 дни получената смес се прецежда , готова е за консумация и се налива в стъклени бутилки , които се затварят плътно . Те се съхраняват на хладно...


....пропуснах една важна особеност при разпознаване на растението - във всяко зрънце , трябва да има по три семки Exclamation ....сиропа се прави по следния начин : в един буркан се нареждат ред плод , ред захар и така до горе . Матряла престоява 15-20 дена , след което сока се прецежда , налива се в тъмни шишета или светли , но завити в хартия . Пие се по 1 супена лъжица - един път на ден . Имаме близък роднина със злокачествен тумор и го убедихме да пробва от туй дето набрахме . По нататък ще ви информирам за развоя на събитията Exclamation


Относно бъзака, по нашия край го има много, но от малък зная от старите хора, че това растение е отровно. Много съм се чудил като е отровно как така народната медицина го ползва успешно като лекарство под формата на отвари и сокове. Помня баба ми, лека й пръст, си подготвяше лекарства като налагаше узрелите плодове с разни други билки, но до ден днешен все си мисля, че това растение е отровно. Затова темата ми беше много полезна.

Булти, освен рецептата за налагане на зрънцата бъзак със захар, би ли споделил други рецепти и начини на ползването му. Благодаря предварително!


ръкостискане

...третия вариант е да изсушиш зърната за чай , както написах ...отровни са само незрелите плодове Exclamation ....аз вече ядох от зрелите и чакам да .... опело , но още съм шен pirat ...минаа вече три дни Suspect ...много горчиво ми се стори , може би и затова се третира със захар ...

наздраве


Булти написа:
Добре дошъл , адаш !!!
...третия вариант е да изсушиш зърната за чай , както написах ...отровни са само незрелите плодове Exclamation ....аз вече ядох от зрелите и чакам да .... опело , но още съм шен pirat ...минаа вече три дни Suspect ...много горчиво ми се стори , може би и затова се третира със захар ...

Благодаря ти, адаш!
Именно така баба ми го сушеше, но все го криеше в нейните си скътани шкафове (все пак бях малко хлапе). И до ден днешен като отворя този шкаф, отвътре ме лъхва аромата на сушените зрънца ...


Здравей, mita4e за мен форума на Булти е уникален, но ние с теб се познаваме...... покрай нашият общ приятел в Канада-Цецо.


mita4eto написа:
Относно бъзака, по нашия край го има много, но от малък зная от старите хора, че това растение е отровно.



Плода е отровен само когато е зелен, съдържа цианогенни производни, след като узрее е годен за упротреба в каквато и да е форма Smile вино, сок Smile


........... и сладко ! Уникално е с мекички What a Face Отделно и за стръв се ползва плода по реките за кефал , но досега не съм имал слука ! Друга екстра е, че листата успокояват, когато се опариш от коприва Idea


...винцето стана много яко - нещо средно между ликьор и бадемов аператив - страхотен вкус - натурален и много силен ...пием го вече от няколко дена ...имах едно топче на ръката - това ми е подарък от калпавия озонов слой или от Чернобил , де да знам , но е факт , че преди доста се излагах на слънце , сега се крия повече под неопрена Very Happy ...и топчето намаля - стана на петно cheers ...и се чуствам някакси по бодър и силен ...па де да знам , може и да си втълявам scratch


То, Силата е навсякъдеSmile


....и най вече в Природата ....не си прост ти Wink ...избега от Софето в Синеморец ...

супер


...след около месец , се наложи да си правя нови дупки в колана - от туй нящо се слабее яко ...

супер


...на виното му направихме "втора цедка" Very Happy ...е, не е баш като първото , но пак става ...

наздраве


...а ето как изглежда растението преди да цъфне :

Бъзака гони рака IMG_0439

Бъзака гони рака IMG_0441

Бъзака гони рака IMG_0442

Бъзака гони рака IMG_0443

Добре дошъл !

ръкостискане

....капачката е поставена , не е стегната , стягам я само като размесвам сместа - като клатя и обръщам цялата туба и после я отвивам , дори се чува звук - съска Very Happy...след прецеждане ферментацията спира - внимавай после като отваряш бутилките ( те вече се държат на тъмно и хладно ) - става шампанско ...

наздраве


Благодаря за посрещането и за разясненията! супер

Ще го пробвам това вино - от всички алкохоли пия само червено вино и бира - лятото в жегите. Е, виното от бъзак не е за пиене като другото, но аз съм любител на здравословните варианти, така че ще го дегустирам по-малко, но редовно Very Happy.
Сега съм забъркал два варианта за сироп от бъзак - това ми е първи опит с бъзака. Единият вариант е със захар (но май прекалих със захарта в съотношението, та повече прилича на мармалад Embarassed ), но вторият вариант е с мед - изглежда доста по-добре (наистина като сироп) и на вкус е отличен, макар че има още да поседят докато станат готови.
Ще пиша какво съм направил след време.


...ако някой смята да събира Бъзак , сега му е времето :

Бъзака гони рака IMG_1176



nikstein написа:Здравей...четох във форума в темата за бъзак, че си правил вино...Не ми стана ясно едно нещо и то е като напълня 10-те литра съдържание бъз,захар и вода, виното докато ферментира не кипи ли и да излиза от тубата? И къде държиш тубата - на пряка или непряка слънчева светлина? Smile

Добре дошъл !!!

:015:

...ето снимка , кво се получава като сложиш 2 кила плод , 2 кила захар и 6 литра вода :

Бъзака гони рака IMG_1244

...1 кг . не винаги заема обем колкото 1 литър - затова остава и празно място в бутилките - така , че няма проблем с ферментацията , повтарям капачката да не е плътна - тя е по скоро против прах и жужуби разни  Very Happy ...ние ги държим в кухнята на непряка слънчева светлина ....след прецеждането в бутилки - на тъмно и хладно ...

:0005:


Бъзака гони рака IMG_1252

Бъзака гони рака IMG_1249

Бъзака гони рака IMG_1247

Бъзака гони рака IMG_1258

Бъзака гони рака IMG_1259

Бъзака гони рака IMG_1266

Бъзака гони рака IMG_1269




sea_dragon
sea_dragon
Admin

Брой мнения : 57
Join date : 26.05.2016

https://bgbilki.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Бъзака гони рака Empty Re: Бъзака гони рака

Писане by sea_dragon Сря Юни 01, 2016 10:49 pm

Marincheto написа:
Добър вечер!
Пиша Ви по повод растението бъзак. Случайно попаднах на статия за чудотворните му свойства, а оттам и на Вашия форум. Много ми хареса темата, това че всичко сте написали подробно и ясно.
Причината, поради която Ви пиша е, защото искам да Ви попитам как мога да си набавя по това време бъзак, защото до колкото разбрах, вече му е минало времето за бране, а на мен ми трябва сега за дядо ми, премина през много тежка операция на гръбначния стълб, в момента е на легло и не може да си мърда краката, има лека чувствителност, но до там. Има и болки в гръдния кош. Надявах се, че след като това растение помага за толкова много болести, ще успее и на него да му помогне да се пребори, нужна му е сила и стимулиране на имунната система. Мога ли да си купя от Вас поне едно малко бурканче, или поне да ме насочите към някой, който продава. Аз съм от град Хасково. Надявам се в най-скоро време да получа отговор от Вас. Благодаря Ви предварително и Ви желая всичко най-добро.
Марина Иванова, гр. Хасково

Здравей ! Благодаря за добрите отзиви ! За съжаление разполагам само с вино от бъзак . По това време , все още по деретата има възможност да се намери . Ако плода е изпадал може да използваш корена - за чай



Присъединявам се към бъзопийците Very Happy аз и дъщеря ми днес започнахме да пием сироп и още не знаем накъде ще изкънтим но мисля да се консултирам с вас ако ни приемете Rolling Eyes


Леле колко сте любезни,благодаря за посрещането Чиърз другата година живот и здраве ще направим и вино- много по-добре звучи от сироп Embarassed някъде прочетох,че в началото е възможно да усетим леки неразположения,незнам дали е вярно но днес кръвното ми беше 90 на 60-или е от бъзака или ще опъвам търнака опело

в началото започнете няколко дена с по ниски дози докато свикнете Smile


....аз пък взех да ходя по често до тоалетната в началото ...

смях


Страшна работа момчета супер бръмча като моторетка,страхотна енергия йеее много съм доволна,чувствм се СТРАХОТНО надраве

Miroslava написа:
Страшна работа момчета супер бръмча като моторетка,страхотна енергия йеее много съм доволна,чувствм се СТРАХОТНО надраве

...радвам се за теб , предполагам догодина ще си набереш повече ...

lqto


Ще си набера и още как,наистина съм много доволна cheers искам да ви попитам за сушените зрънца- как ги вземате,по колко и колко време


...мога да кажа за чай от сушен плод : накисват се зърната от вечерта във вода и сутринта се затоплят - да е приятно за пиене ....също можеш да си направиш и от корените му - чай...

на кафе

Здравейте,аз съм нов във форума.Попаднах случайно тук след като търсих повече информация за бъзака.препоръчаха ми го против вътрешни хемороиди.Само,че аз го намерих под формата на тинктура от бъзак.Пия го вече трета седмица и се чувствам много по добре.От форума разбрах,че помага и за много други болести но искам да разбера дали под тая форма дето го приемам е добре.На опаковката пише БЪЗАК sambucus ebulus приема се по 15-20 капки със 100 грама вода 10-15 минути преди храна.Ако това наистина е чудодейната билка ще започна да си я приготвям и по упоменатите от вас начини.Поздрави на всички и благодаря за интересната тема. супер


Добре дошъл , Бисере !

Добре дошъл

Чувствай се като у дома си !

черпи

На въпроса ти , предполагам колегата - другия админ Very Happy , ще ти отговори , че е в неговата компетенция Exclamation ...аз виното си го пера яко - за сега да чукна на дърво - ни грип , ни настинка ...бе имам усещането , че и косата ми взе да се сгъстява affraid - там дето бях олисял , но може и да си втълпявам Very Happy ....на пролет пък , ако не ме видите с гъста кичара - пък на смях

Здравей! Не съм запознат с тази форма- тази тинктура, но предполагам че състава е същият.


Предполагам ,че това е концентриран извлек от разстението,тъй като на опаковката пише,че 1ml съдържа 1ml тинктура от бъзак плод 1:5,еквивалентен на 200mg бъзак плод.Етанол 66% об./об..Давад го по описание като лек за имунната и пикучо-половата система,при неспецифични клетъчни образувания,разширени и болезнени кръвоносни съдове в областа на ануса,както и за ставите.За сега ,ще го ползвам под тая форма докато на лято си набера и го приготвя и по описаните от вас начини.И накрая много БЛАГОДАРЯ ЗА ГОСТОПРИЕМСТВОТО. ръкостискане


Другарки и другари , поради некои съображения приключението ще бъде описано тук . Very Happy
Мястото на действието е нашата злополучна кухня в новият ни апартамент . Историята започва преди няколко години . Тогава тя бе още по нова , светеше отвсякъде и по стечение на съдбата се оказа единствената напълно обзаведена стая тогава .
През тогавашното лято бях избягал за около месец на Мириус . Забелязал съм , че колкото повече одъртяваме , толкова повече привикваме един към друг и ставаме зависими от този , с който живеем .

И друг път бях бягал от цивилизацията , но този жената го прие по трудно . " - Трудно ми е без теб ! " - бе споделила тя веднъж през една неделя , когато ми беше дошла на гости . " - Не съм на себе си ! Една такава съм разсеяна , отнесена , чувствам се самотна - нямам с кой да си говоря !...
Последния път , като дойде жената я усещам една такава гузна , ве нещо не е наред ...


Една вечер нашта мариновала рапани . Сложила на котлона ( включен на макс. ) , в една тенджера , около литър олио да се загрява ....и го забравила Very Happy . Не след дълго олиото се запалва и гори около час . Жената затворила вратите , времето в момента било хладно и в друга стая обработвала чирузи Very Happy . Когато се усетила положението вече било критично - над котлона пламъка бил един метър и пожарът бил почти готов . Как е излязла на терасата с горящата тенджера в ръце жената - недоумявам . Всичко вътре в кухнята е било станало черно -КАТРАН !!!


Затуй била гузна нашата - мислела си , че ще и се карам , че за малко да ми запали апартамента . Аз възприех сравнително философски събитието - за мен материалните ценности нямат особено значение . Жената обаче много се вживя в своята вина и се хвана яко да чисти злополучната кухня . Това чистене продължи има -няма две години смях . Стълби , валяци , латекс , четки , спирт и още един билюк джунджурии бяха постоянно част от пейзажа . Аз все и повтарях да не се старае толкова , че пак може да се случи същото смях , но тя докато не лъсна всичко в бяло не миряса .


Бъдни вечер . 2012 година . Жената естествено е в нейното царство - кухнята . Very Happy Вика ме да и помогна - отваряше бутилка домашно - нашо си производство , винце от бъзак . Тамън отивам при нея и се чува : - Ба-а-а-а-а-ам !!!...

Минават няколко минути , докато се освестя и разбера какво се е случило.



В началото не виждах нищо - очите ми бяха в пяна , но усетих , че целият съм мокър . Мале-е-е сичко бе придобило един , единствен цвят - тъмновиолетов , нямаше място където да не бе оплескано - тавана , от полюлея капеше гъсто вино , шкафове , мафове , прозорци , врати , под - сичко бе станало на лайна , включително и ние . въххх


От тогава бутилките с бъзаково вино отваряме вече в банята , с голяма купа под ръка , отвиваме бавно капачката и като шупне да изтече в купата - инак го губим . Всъщност смятаме , че причината за тоя инцидент е , че бутилката няколко дена стоя на топло и светло . Наскоро и Христо Янчев ме светна , че преди да отворя бутилка с домашно вино , да го оставя за известно време в хладилник . Той също е имал подобен инцидент . Правил домашно вино и някой му казал , че ако иска да стане виното газирано , да слага няколко зърна ориз вътре , но нашия човек се престарал и ...бомбата гръмнала Very Happy . Не със всички бутилки се получава така , но за всеки случаи предупреждавам за да няма неприятни изненади Very Happy
Сега кухнята ни е в много интересен , модерен и сюрреалистичен тон Very Happy


И аз го играх същото театър преди години, ама беше с купешко шампанкско отлежало няколко години.
Като го отворих не само тавана ми стана кармъзъ, ами и аз приличах на клоун. affraid Всичко от бутилката изкипя, може би само една глътка остана в нея. а-а-а-а-а


Според данни от народната медицина бъзакът е „най-силната българска билка”.
Плодовете на бъзакът са богати на антицианови съединения, съдействащи за неутрализирането на свободните радикали. Съдържат също голямо количество биофлавоноиди които придават капиляроукрепващо действие и регулиране на кръвното налягане. Освен това съдържат много пектин и целулоза. Те действат още потогонно, слабително, диуретично и способстват за понижаване на висока температура, което се дължи предимно на гликозидните вещества. Плодовете са богати на ценни минерали и микроелементи, които най-често не достигат в храната през зимата. При правилно сушене, витамините в тях се запазват. Цялото растение се употребява за регулиране обмяната на веществата, а това от своя страна подпомага поддържането на личното тегло в нормални граници. Поради високото съдържание на витамин С в плодовете, чай от плодове на бъз е подходящ за пушачи, които се нуждаят от добавки на витамин С, също и при хора със слаба имунна система - чаят има силно изразено имуноподсилващо действие.
Плодовете които узряват в края на м. август или началото на м.септември.
Приготвяне:
Чаят се приготвя по следния начин: една супена лъжица изсушени бъзови плодове се накисват от вечерта в 200 мл. леко топла вода, на сутринта течността се прецежда, затопля се и се изпива на гладно.
Външно приложение: За бани при ревматизъм и подагра, за компреси при възпаление на очите, за налагане на лапи при червен вятър и изгаряния, за бани при хемороиди и кожни възпаления.



Здравейте!
Търсих информация за рецепти с бъз и попаднах на този форум и изчетох тази тема, която върви от 2011 г. Тъй като сега е сезона за събиране на плодовете мисля и аз да пробвам и 3-те рецепти - сушен плод, сироп и вино. Има и някои въпроси по форума и извън него по същата тема.
1.Четох , че има дърво черен бъз и тревисто растение бъзак , които си приличат като плод. Някъде правят сиропа от черен бъз ,а другаде от бъзак. Тук доколкото разбрах коментирате растението бъзак. Ако може да ми потвърдите тази информация и ако знаете да коментирате кое от двете е по-полезно.
2.Ако може Булти да каже след като прави вино 2 години по колко вино пие и кога - виждам , че тубите са няколко 2012 г. и каква е трайността на виното.
3."Имаме близък роднина със злокачествен тумор и го убедихме да пробва от туй дето набрахме . По нататък ще ви информирам за развоя на събитията " - оправи ли се човека?
4.Сироп някой ако е правил да даде напътствия - на едно място четох , че след като се нагласи бъз,захар,бъз,захар се държи на слънце и се бърка, а на друго място пише на сянка и не се бърка. Вие как го правите?
Very Happy Засега толкова - да не ставам досаден. Very Happy



Свирчовината е черен бъз и е храст!
Бъзака гони рака 6324.w625
Мирише много силно и сладко, но май месец.Сега е на плод
Бъзака гони рака Ae8ec02d91
На плод не го знам какво се прави.От цвета му става чуден сироп, по описания от теб начин.Имам такива два храста до едно мое местенце.Бъзака гони рака Svirchovina3
А бъзакът
Бъзака гони рака SS852196
Си е растение (многогодишно) но расте на стрък от по метър-метър и половина.От него не знам какво се прави.Дядо ми ми е казвал (като дете) да не го ям.От свирчовината баба ми винаги е правила сироп, а от бъзакът-нищо.Помня, че натъртено или лошо ударено място се натъркваше с бъзак (листа).
Толкоз със спомените.
Може някой да знае повече?



Благодаря за хубавите снимки от ichikonti , но аз доколкото виждам Булти точно от бъзак си прави сиропа и виното така че ще помоля и за други мнения по темата.Very Happy


emilindjev написа:
Здравейте!
Търсих информация за рецепти с бъз и попаднах на този форум и изчетох тази тема, която върви от 2011 г. Тъй като сега е сезона за събиране на плодовете мисля и аз да пробвам и 3-те рецепти - сушен плод, сироп и вино. Има и някои въпроси по форума и извън него по същата тема.
1.Четох , че има дърво черен бъз и тревисто растение бъзак , които си приличат като плод. Някъде правят сиропа от черен бъз ,а другаде от бъзак. Тук доколкото разбрах коментирате растението бъзак. Ако може да ми потвърдите тази информация и ако знаете да коментирате кое от двете е по-полезно.
2.Ако може Булти да каже след като прави вино 2 години по колко вино пие и кога - виждам , че тубите са няколко 2012 г. и каква е трайността на виното.
3."Имаме близък роднина със злокачествен тумор и го убедихме да пробва от туй дето набрахме . По нататък ще ви информирам за развоя на събитията " - оправи ли се човека?
4.Сироп някой ако е правил да даде напътствия - на едно място четох , че след като се нагласи бъз,захар,бъз,захар се държи на слънце и се бърка, а на друго място пише на сянка и не се бърка. Вие как го правите?
Very Happy Засега толкова - да не ставам досаден. Very Happy
- Добре дошъл , колега !!!

ръкостискане

По твоите въпроси :

1 . Абсолютно си прав . Има дърво наречено " Бъз " - лично съм виждал такова - става голямо колкото орех и " бъзак " - което е едногодишно растение . Кое от двете е по полезно - не знам - знам , че са полезни и двете , аз лично съм преработвал второто ....



2. От миналогодишното вино имам още . Държа го на тъмно и хладно място - в мазето . Някои от бутилките вече киселеят , но други все още стават за пиене . По препоръка на сина ми , в други шишета пък , още докато ги пълнихме - малко преди напълване им сипахме по 10 грама спирт . Той е лек и ако бутилката се съхранява изправена , спирта стои отгоре като " тапа " и така изолира съдържанието вътре от организмите навън . Естествено след това на шишето се слага и капачка на винт . Така съхранено виното издържа години . Ако реши колегата Админ - да ме допълни Very Happy .


Булти написа:
2. От миналогодишното вино имам още . Държа го на тъмно и хладно място - в мазето . Някои от бутилките вече киселеят , но други все още стават за пиене . По препоръка на сина ми , в други шишета пък , още докато ги пълнихме - малко преди напълване им сипахме по 10 грама спирт . Той е лек и ако бутилката се съхранява изправена , спирта стои отгоре като " тапа " и така изолира съдържанието вътре от организмите навън . Естествено след това на шишето се слага и капачка на винт . Така съхранено виното издържа години . Ако реши колегата Админ - да ме допълни Very Happy .
А какво количество вино може да се пие наведнъж - само по 100 гр. ли? Very Happy Very Happy Very Happy


3. Човекът беше тъщата Very Happy . За съжаление не се оправи . По наше мнение по скоро я уби химиотерапията , отколкото самия тумор . Химичната и лъчевата терапия иба...т ма...та на имунната система . Бъзакът освен другите лечебни ефекти , подсилва имунната система . В смисъл че я подсилва , но колкото и силно да я подсилва , ефекта е слаб - подсилваш нещо , което в същото време се унищожава в болницата . Моята баба ( по майчина линия ) също навремето беше оперирана от рак на гърдата . Но издържала нашата , само първата химиотерапия и ...възирала Very Happy . Живя след това повече от десет години и почина от друго . Най интересното беше , че се сбогува приживе с всички , каза , че ще умре , прибра се в къщата си и ни напусна . Това обаче е тема вече на друг разговор Very Happy . .... Има ли човек " желязна " имунна система - никакъв тумор не може да се появи в него . Появи ли се - значи тази система куца Exclamation . И тогава вече усилията трябва да се насочат точно към нейното възстановяване . Инак отново и отново ще се появяват , нови и нови тумори и разсейки . Успоредно с упоребата на бъзови продукти , могат да се употребяват и конски дози витамин С , да се правят умерено слънчеви бани ( пак според зависи - къв е тумора Very Happy ) , най важното е душевния комфорт - всичко което усилва имунната система е добро . Някои пият сода бикарбонат , други гладуват , трети се молят , но по важното , е че правят нещо и се борят и вярват , че ще оздравеят . Наготово да чакаш - хапчета , системи , облъчване и т.н .( те само ще ти удължат живота - демек агонията с месеци , най много с година , две ) ...без да се бориш сам , да нямаш вяра , да се страхуваш - СИ ОБРЕЧЕН ....Нашата позната не повярва много за бъзака и се сети за него , след като вече трудно ставаше от леглото Neutral . Извинявам се за отклоненията , не съм доктор , пиша просто , като човек минал покрай това ...най гадно е мамка му , когато разсейките стигнат в мозъка Twisted Evil ...в крайна сметка , всеки сам избира как да живее и да се лекува ...


emilindjev написа:
Булти написа:
2. От миналогодишното вино имам още . Държа го на тъмно и хладно място...
А какво количество вино може да се пие наведнъж - само по 100 гр. ли? Very Happy Very Happy Very Happy
- аз лично , всяка вечер едно 300 грама си ги люскам Very Happy . Количеството е според зависи - пробваш първо с малко и после с повече , щото ако прекалиш - се ходи , често , често до кенефа Very Happy


4 . като се прибере жената от работа ще я питам Very Happy


п.с. да вярно - времето за събиране на реколтата Very Happy дойде , но вчера установихме с огромно съжаление , че нашите градинки са безжалостно опасани от овце ...

мутант мутант мутант

...мамка им овце !!!!!

стрелям



Бъзакът е храст, черният бъз е дърво, но двете са от едно семейство, съставът в плодовете е почти еднакъв...



Имам 4 торби прясно набран бъзак за подаряване. Бран е от района на Тюленово.
Ако някой проявява интерес да ми пише тук или на лични.

ПП. Петък през деня съм на Мириус, вечерта обаче съм си вкъщи (живея до пожарната).



Здравейте, току що се регистрирах във форума, а го намерих, докато търсех информация за бъзака. Напоследък съм се отворил на билкарски теми. Не знаех, че бъзака е толкова яка билка. И сега съм решил да набера, и ако не вино, то поне сок да направя.



Здравейте!
Много се радвам, че попаднах на вашата тема, в която намерих толкова много полезна информация. Бих искала да помоля тези от вас, които вече са правили сироп от бъзак, да споделят все пак дали след като го приготвят, го оставят да престои на слънце, или пък го съхраняват на тъмно и хладно, и за колко време, тъй като на различните места периодът варира от 2-3 седмици до 40 дни. Някъде прочетох рецепта, в която вместо захар се използва мед. Аз лично за първи път правя сиропа и половината от количеството го направих с мед, а другата половина със захар. Сега обаче го съхранявам на тъмно, но не особено хладно място и се чудя дали пък не е добре да го сложа в хладилника, за да не се вкисне и след 2-3 седмици да го прецедя и прелея в бутилкиRolling Eyes
Благодаря предварително за споделения опит!


Добре дошли , приятели ! Надявам се , да се чувствате комфортно тук !

Добре дошъл

Виното го правихме в кухнята , където е светло , но не го е огрявала пряка слънчева светлина . След като го разляхме по бутилките го съхранявахме в мазето на тъмно и по хладно . Сироп май също правихме и май беше по същия начин - но не си спомням добре - ще питам жъната Very Happy ( все забравям Very Happy ) . Предполагам отговор ще даде и колегата фармацевт , когато намери време да влезе .



Здрасти, Булти! Благодаря ти много за посрещането и за технологията на приготвяне, както на сиропа, така и на виното.наздраве Ще ти бъда благодарна, ако питаш съпругата си как точно е съхранявала бъзака със захарта и колко време, преди да го прелее в бутилкиWink Много се радвам, че има хора като теб, които споделят кое как приготвят и колко полезни са природните продуктиVery Happy


...жъната каза за сиропа , че се съхранява на тъмно и хладно , колкото си време искаш , то си било туй нящо като сладкото - съотношението е 1 към 1 , стига да няма вътре паднали плодчета , които да ферментират после ...ако не ти е ясно друго - питай Very Happy


...на места все още се среща Бъзак , годен за бране ....

Бъзака гони рака IMG_2607

Бъзака гони рака IMG_2608

Бъзака гони рака IMG_2609

...и добре проверявайте , когато разклащате ( преобръщате ) шишета с мятрял , дали сте завили добре капачките , щото стават фалове :555:  :

Бъзака гони рака IMG_2612

...през останалото време на ферментация , капачките са отвити и само си седят отгоре - да не влизат прах и жужуби разни  Very Happy ...щото инак стаа бомба ...:2831:



Бъзака гони рака IMG_2625

Бъзака гони рака IMG_2627

Бъзака гони рака IMG_2628


Приятели, вчера ходих с една кака да види "Хайван паазар", и гледам Бледоликите продават Бъзак.!!бой
Цена на килограм-2.50лв.

А аз за ужас на дивойката почти си купих огромна Хамреиканска Хлибарка................потупване, а за днес съм и избрал по екзотични дистинацииииий.............


Предполагам сушен , приятелю Question

Кво да ти кажа ....scratch ...преди брадчедите събираха миди - ми бяха обезмидили огромни терени , в близост до брега , че и по навътре ( няма тука квоти , моти или разрешителни за стопански риб. ) ...в един момент мидите обаче изчезнаха scratch ...и така дългУ време похапвахме рапани ...по едно време ги гледам : сичкото братчеТ станало рапанджия Shocked - с неопрени ,с големи лодки с големи мотори ( па как са минали ДИК scratch ) , че и някои - с наргилета дори Shocked ...сега чувам ,че рапани нямало смях ...говоря ти за Бургаско най вече ....тука при нас си джиткат с лодките , дето си щат - няма забранено , няма пристанище , няма японско , няма китайско ...пускат мрежи дето сварят и никой не ги спира или не смее scratch ...последно бяха налазили кея на японското за рапани - и отвън и отвътре - там дето посмъртно , наш брат въдичар няма да го пуснат Twisted Evil ...не съм нито расист , нито националист , просто искам да имам равни права с тях - демек и мен да пуснат да ловя риба на забранените места ...ся някой ще каже че били гладни и безработни - ми и аз съм такъв Neutral ...баси , ши зема да стана един от тях , за да мога да живея по лесно ....

What a Face


Я малко да поспамя и аз:

Едно цигане пита баща си:
- Тате, кво е туй демокрация?
- Ами демокрация е тати, белите да работят, а ние само помощи да получаваме.
- Ами те белите не се ли дразнят на туй нещо?!?
- Дразнят се тати, ама това вече е дискриминация..Very Happy


Здравейте и от мен , този понеделник започна третата седмица от престоя на бъзака в бурканите със захарта . Въпроса ми е - трябва ли вече да го цедя защото , придобива вече един леко нагарчащ вкус . Рлодчетата са смачкани , има вече много течност в бурканите ..... така че , смятам да го цедя . Права ли съм Булти ? Какво ще кажеш ти ?
П.П. Ако нещо съм объркала в писането или с поста моля да ме извините - за пръв път пиша в сайт



Благодаря ти Булти , после в стъклени бутилки и в хладилника - нали Very Happy
От плода после , прочетох че чожеш да направиш и сладко .
Междо другото - поздравления за сайта Булти ръкостискане, хубаво е това което си направил , изненадана бях приятно когато видях сайта ти за пръв път ! Още веднъж поздравления Браво !


Булти , какво количество е необходимо за един човек защото , ........... МОЕТО КОЛИЧЕСТВО СТАНАаааааааа плувам вътре в него и то , без да го изцеждам много , само леко цедя и махам плода . Като че ли не видях никаде да е написано , за това питам , ако ли пък съм пропуснала Аз бия се то моля за извинение Embarassed


Привет и от мен!
От тази есен и ние вече пием в къщи сироп и чакаме резултат/например без простудни и грипни с-ния/ -дай Боже!
Но имам нужда от съвет! Не ползвах посочената рецепта за вино то тук,а от някъде другаде-дали не беше от рецептите на Димков(не съм сигурна),та тя гласи в общи линии:към прецедения от сиропа плод се добавя Н2О в съотношение(1кг:3л.вода),престоява 2-3 седмици,прецежда се и на хладно.
Видях варианта с пластмасовите бутилки и го направих,но онзи ден го прецедих и си е кислоооооок...Та ,мисълта ми е ако добавя захар на този етап...дали,или не..?Как мислите?Не,че е голямо количество-всичко на всичко 5л,ама така го чаках,да не става зян Sad


Добре дошла ! ....приятелите тук знаят ....че съм далеч ...от супер ....компетентните съвети ....но аз написах какво съм направил аз ...Very Happy ....Петър Димков ....не го познавам ... но съм фен ... на Петър Дънов ....виж ...тука някъде из Форума...кво има писано ....за дишане ....гмуркане ....и така ...със ...всяко вдишване ...Господ се разкрива пред теб ...


...и със всяко издишване ... ти се разкриваш пред Него ...


...рецептата не е важна ... според мен ....важно е ....дали се обичаме един друг ....

БГ


....времето е топло ... и за тва е станало кисело ... може би ...може би по малко вода е трябвало да я сложиш - тва казз Жъната drunken


Диана, от това, което си написала - май не си сложила захар. Или поне - така си обяснила. Тогава - няма начин да не е кисело. И ако не се вкиснало, със сигурност можеш да му сложиш необходимата захар (която Админът ..........утре ше ти каже колко да е Very Happy ) и да сложиш шишетата да не са на студено - и те ще си ферментират. Ако обаче вече се е вкиснало - тогава май - Кофти..


Булти здравей отново , радвам се че си преудолял проблема с компютъра Smile Въпроса ми се състоеше в следното : Какво количество е необходимо за един човек на Зима защото , моето стана ... доста ( 6.5 l ) само сока , без много да изцеждам плода ! Горе-доло , като ориентир ако можеш да дадеш инфо , ако не ми е нужно толкова много - да го дам поне на някой да използва ! За това попитах . Благодаря ти предварително ! Между впрочем , семейството ми се състои от 4 човека и сутрин вземаме всички X 1 с. л. . В един случайно попаднал ми сайт прочетах че се взима 3 пъти дневно по 1 с. л. , ти споменаваш веднъж на ден . Да разбирам ли че , при здравословни проблеми - дозата от 1 път дневно се засилва на 3 пъти дневно или ......... моляте сподели малко по-подробно твоето мнение и опит надраве


Благодаря за мненията,та ще взема да добавя пак захар,че ще видим-може пък от оцет да стане едно превъзходно винце-Ха,дано!!
То,не че бъзаковото вино е най , ама нали прочетох за дупките на колана,та имам върху кой да експериментирам Wink


... а това е дървесен бъз :

Бъзака гони рака DSCN1277

Бъзака гони рака DSCN1279


Скоро ще берем бъзака и е време да пусна моите снимки от миналогодишната реколта.

Първо реколтата - за два часа около 15 кг на чепки брани от скалите на Тюленово на метри от морския бряг.
Еко та дрънка!!!

Бъзака гони рака E8e81a3e0169edef


Изрязваме туби от минерална вода (10 л), пълним ги с чепките и ги изплакваме. От съображения за сигурност всичко това става в банята.  Very Happy 
Прието е след изплакването бъзакът да се остави да изсъхне преди да се продължи нататък, но понеже нямам търпение, този път реших да прескоча тази част.

Бъзака гони рака 10af699f355c91b5

Бъзака гони рака F6ee4a480bd6bfb9


Следва отделянето за зърната от чепките с вилица.
По показания на снимката начин цапаницата е минимална.

Бъзака гони рака 6721497115b23732


След като бурканът се напълни до около 2/5 (или 40%) със зрънцата, допълваме останалите 3/5 (или 60%) с пчелен мед.
Следва 40 денонощия клатене на буркана - първите 10 дена по три пъти на ден, следващите 30 - по два пъти на ден. Това се прави за да се предотврати ферментацията на повърхностния слой на сместта.

Бъзака гони рака 482040766a509a31


След 40-те дена от втора туба и добре изпран къс дамски чорап, правим нещо като голяма фуния с цедилка към нея.

Бъзака гони рака 5ccb10dbf1f712fc

Бъзака гони рака 6d6f7a9f00eb8b6a


Преди да цедим, изсипваме съдържанието в друга отрязана 10 литрова туба за вода ...

Бъзака гони рака Ca5dde72901d3355


... и минаваме с пасатора така...

Бъзака гони рака 8e853ce6e9612942


... до получаването на следното.

Бъзака гони рака 766cfc04a9cce8f6


Сега вече изсипваме всичко в тубата с цедилката и след около 24 часа цедене ...

Бъзака гони рака Ce6355bb570dbc22


... пълним бутилките догоре, така че след затварянето им да остане минимално количество/обем въздух.

Бъзака гони рака 4cc8b0380244bd39


Част от крайния резултат.

Бъзака гони рака 8e0e6419abcbbf49


Останалото количество го изсушаваме за чай.

Бъзака гони рака 3334c205d04bff3d

Бъзака гони рака 8980e0b92df92920


Забележка!!!

Гореописания метод за сок от бъзак с мед максимално се доближава до оригиналната рецепта, но отнема твърде много време и труд.
За тази година съм решил да действам по бързата процедура: директно изцеждане на сока със сокоизтисквачка (с преса ще е най-добре) и директно смесване с меда.
Бързо и лесно!



... и внимавайте със захарта ( когато правите вино Very Happy ) ... миналата година ползвах " Захира " - купена от Метро и виното ми ферментира качествено - едва в бутилките - шест месеца по късно Shocked ... имаше и фира и гръм ( че и на Срещата не успях да донеса Neutral ) ...

смях смях смях

... в крайна сметка , сега избата ми е пълна със страхотно винце ... трампя за гроздово - 3 към 1 ( в полза на бъзовото pirat ) ...

скок

п.с. Ноемис , рецептата ти вероятно е страхотна , но азЪ , сироп не пия , нито пък обичам медЪ ...

надраве


Мда, забравих!

Сиропа от рецептата се консумира лятото така:
В 200 мл стъклена чаша се сипва един пръст от сиропа и се добавят две кубчета лед и вода.
Много разхлаждащо и много вкусно!!! lqto

През зимата се добавя в чая вместо мед. на кафе


Булти, какво мислиш стана от остатъка след прецеждането (на практика много подсладени джибри)?
Само добавих малко вода и още на втория ден шупна - първо стана шара (мммммммммм), а след това и винце тип плодова медовина!!! надраве

Бас хващам, че не е по-лошо от класическото винце от бъзак!


Здравейте!
Стана време за сироп от базак (и вино) Smile.
Благодаря на noemis за допълнителната информация и хубавите снимки от миналата година. Надявам се да покаже и тазгодишни. Имам въпрос към него - може ли даде допълнителна информация за варианта със сокоизтисквачка тип преса ( Kuvings, Hurom и др.).
Поздрави на всички и успех със сиропа - аз днес това правих цял ден.


Здравейте отново!
Аз тази година реших да пробвам освен сиропа и рецептата за вино. Заредих 2 бутилки по рецептата на Булти. Едната тръгна да ври още на другия ден и се наложи да я разделя в 2 бутилки. После по съвет на мой съсед събрах 3-те бутилки в един бидон. Сега като разбърквам сместа забелязвам, че е много гъста и искам да попитам дали това е нормално?
Поздрави!
Бъзака гони рака 11gr7k4


... и при мен се е получавал силен кипеж и после част от виното е ставало блудкаво , но след бутилиране , чак към края на зимата се е превръщало в истинско вино ... гърмяли са ми и бутилки ... и сичко това , заради различните видове захар Wink ( включително и фалшива ) Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil - дето ги продават у нас ...


Здравейте!
Искам да се консултирам с по-опитните по един въпрос. Заредил съм бурканите със сироп. Тази година реших да измия първо плода , да го изсуша и отроня с вилица. Забелязах, че след изсушаването, когато се ронят зърната с вилицата се отделят и крайчетата на чепките заедно със зрънцата. Така и те попаднаха в буркана. Днес в една статия прочетох , че чепката била отровна.
http://newiaqua.royalsbg.com/1194.html?fb_action_ids=888315434525730&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map=%5B552693591471276%5D&action_type_map=%5B%22og.likes%22%5D&action_ref_map=%5B%5D
Сега се чудя - да се притеснявам ли за това или не. Моля някой ако има мнение да сподели.
Поздрави


... преди бяхме правили вино пробно , барабар с чепките ( беше ни хванал мързела Very Happy ) и нищо не ни стана - само дето , повече ходихме до тоалета смях


emilindjev написа: ... Днес в една статия прочетох , че чепката била отровна ...

http://www.edna.bg/zdravoslovno/bio/vylshebni-plodcheta-byz-4629339

" ... Трябва да се използват само добре узрелите плодове, тъй като зелените са токсични ..."

http://bilki.bg/product/340/bazak-bazunyak-trevist-baz-plod.html

" ... Съществуват също така сведения, че бъзакът действа при катари на горните дихателни пътища, при невралгии, ревматизъм, при уртикария, подагра. Приготвеният от плодовете гъст екстракт притежава апетитовъзбуждащо и тонизиращо действие, стимулира хемопоезата, използва се при ракови заболявания. Бъзакът се употребява също като локално средство при ухапвания от змии и всякакви насекоми, като се трие мястото до появата на кръв.
Предупреждение: В големи дози растението е ОТРОВНО! Силно действаща билка! По лекарско предписание, с лекарски контрол! ... "

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%8A%D0%B7%D0%B0%D0%BA

" ... В зелените плодове и семената се съдържа цианогенен гликозид, поради което са отровни, но сокът на зрелите плодове не е отровен ..."

http://www.bgflora.net/families/caprifoliaceae/sambucus/sambucus_ebulus/sambucus_ebulus.html

" ... Корени от бъзак Radix Ebuli - събират се през есента (октомври - ноември) след узряване на плодовете. Изкопават се с копач. Изтръскват се от пръстта и с нож се изрязват надземните части и дребните странични коренчета. Да се внимава да не се наранят корените, защото почерняват при сушене.

Плодове от бъзак Fructus Ebuli - събират се през лятото (август-септември) при пълното узряване на плодовете, когато са придобили характерното тъмносиньо обагряне. Събирането се извършва като с нож или овощарска ножица се отрязват съплодията с част от общата дръжка до 1 cm. Поставят се рехаво в амбалаж не позволяващ запарването им. Плодовете са изсушени, когато при разтриване между пръстите не багрят ... "

http://www.puls.bg/forum/viewtopic.php?f=28&t=6894&start=15

" ... Бъзака както казах и преди се бере когато е узрял а ако има някои зелени и такива които се съмняваш че са неузрели се отстраняват плодът трябва да е мекичък и тъмен - почти черен. Що се отнася до пиенето особенно в началото докато свикнеш е малко неприятно на мен поне в началото ми се повдигаше докато го приемах но с течение на времето се свиква също така когато го приемах в началото трябваше да има тоалетна наблизо защото до около половин час след приемането получавах разтройство и то такова че все едно ходех по малка нужда а не по голяма но аз си мисля че по този начин се изчистих от токсините в организма си ... "

Бъзака гони рака 2181757fee704a68d23c149148deeeb6

" ... Бере се добре узрелият плод (за да имат лечебни свойства), който прилича на боровинка и е с почти същата големина. Бере се в края на август и началото на септември. Не се мие. Плодчетата се нареждат в буркани, като се редува един ред бъзак, един ред захар, докато се напълни до горе. Последният ред захар трябва да е по- дебел, за да не позволи ферментация. Бурканът се покрива с марля, за да може да „диша“. След  това се изнася на място, където има слънце, за да може да ферментира. Според  народния лечител Петър Димков се поставя на тъмно място и се прецежда след около 40 дни, а според други източници, след  две седмици се затваря и се слага в хладилника.  Последните няколко дни се бърка с дървена лъжица, за да се разтвори захарта.   Взема се по една чаена лъжичка сутрин на гладно. Пак Петър Димков описва, че остатъкът от прецеждането му е служил за основа на „бъзово вино“, от което е изпивал по чаша - две вечер ... "
sea_dragon
sea_dragon
Admin

Брой мнения : 57
Join date : 26.05.2016

https://bgbilki.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Бъзака гони рака Empty Виното на Боговете- черния бъз

Писане by sea_dragon Сря Юни 01, 2016 10:54 pm

Легендата разказва, че боговете пиели такова вино и за това били вечно млади. Едва ли е нужно да споменавам колко полезен е черния бъз и какви лечебни свойства има, но знам, че помага при ракови заболявания, при акне, хемороиди, за пречистване на кръвта, редица други заболявания и
най – вече засилва имунната система.
Начин на приготвяне:
Узрелият черен бъз се бере през есента в началото на септември, лесно може да се разпознае, тъй като е с лъскави черни зърна, препоръчително е да не се бере от местности близо до път или замърсена среда. Берат се само китките на бъза, след което се уронват зърната и се измиват добре с вода. Приготвя се в 3 литров буркан. Най-отдолу на буркана се слага 2 ч.ч. от зърна от бъз, след това се слагат 2 ч.ч. захар, след това отново бъз и така докато се напълни буркана, като задължително най-отгоре трябва да има захар поне 3 ч.ч. или поне 12-15 см захар и се затваря с обикновена капачка. Бурканът се оставя на слънце за около 40 дни или докато не се стопят зърната на бъза, като много важно условие е през този период буркана да не се мести и да не се бърка, постепенно бъза спада надолу. След 40-тия ден вече се разбърква получената смес, след това се прецежда през два ката тензух, като е желателно да се използват ръкавици, тъй като сместа много боядисва. Добре прецедения сок се слага в тъмни стъклени бутилки и се съхранява на тъмно и студено място, по-добре в хладилник. Приема се по 1 с.л. 20 мин. преди всяко ядене.
sea_dragon
sea_dragon
Admin

Брой мнения : 57
Join date : 26.05.2016

https://bgbilki.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Бъзака гони рака Empty Re: Бъзака гони рака

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите