Български Билки - събиране, приложение, лечение
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Търсене
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Latest topics
» Бабини зъби, демирбозан, Tribulus terrestris
Всичко за гъбите EmptyВто Юли 28, 2020 12:33 pm by sea_dragon

» Билкови чайове подпомагащи забременяването (зачеването)
Всичко за гъбите EmptyСря Юли 08, 2020 4:58 pm by sea_dragon

» Хрян, Armoracia rusticana
Всичко за гъбите EmptyПет Юни 05, 2020 11:25 am by sea_dragon

» За поръчки моля пишете тук
Всичко за гъбите EmptyВто Юни 02, 2020 7:33 pm by sea_dragon

» Помощ или съвет относно вашите билки или билкови продукти
Всичко за гъбите EmptyВто Май 19, 2020 12:29 pm by sea_dragon

» Упражнения (физиотерапия) при спортна херния
Всичко за гъбите EmptyСря Ное 20, 2019 1:43 pm by sea_dragon

» Споделете вашите билкови рецепти с нас
Всичко за гъбите EmptyПет Яну 19, 2018 10:52 am by sea_dragon

» Всичко за гъбите
Всичко за гъбите EmptyНед Дек 31, 2017 3:05 pm by sea_dragon

» Билкови чайове против кашлица и бронхит
Всичко за гъбите EmptyЧет Окт 26, 2017 11:33 pm by sea_dragon


Всичко за гъбите

Go down

Всичко за гъбите Empty Всичко за гъбите

Писане by sea_dragon Нед Дек 31, 2017 2:25 pm

тук поствам линк към оригиналната тема За Гъбите от форума на Булти.

В момента по ливадите има сташно много челядинки.Това са едни дребни, малки гъбки, които растат вкупом, а от там и името им.
Да взема да пусна една рецепта за гъбена чорбичка от челядинки.....
Това е гъба №2 в моята лична класация за вкус и №1 за чорбите от гъби, поради аромата.
В моя край я наричат още и гвоздейка, защото стъблото й, става твърдо при варене- все едно, че дъвчеш гвоздеи.Значи всички стъбла, трябва да се махат и да остане само гуглата.
За чорба от 2,5-3 литра /малка тенджера/, са необходими:
1.Една шепа гугли от челядинки;
2.Сол- на вкус;
3.Черен пипер смлян, обикновено около половин чаена лъжичка;
4.2-3 стръка пресен /зелен/ лук с перата.
5.Ориз- една голяма супена лъжица;
6.Краве масло- една супена лъжица.
7.Мерудия-половин или една супена лъжица.
Начин на приготвяне:
Измитите и почистени гугли от челядинката, се поставят във водата, заедно с нарязаният лук, за да заврат.Огъня от тук нататък трябва да е "тих".В началото се поставят и подправките сол и черен пипер.Когато лукът омекне, се слага ориза.При сваряването на ориза, се добавя и мерудията и краве маслото.
Целта е чорбата да стане люта от пипера и дъхава от гъбите.Внимателно с мерудията, че превзема.....
Както казват "Прост, като гъбена чорба...!!!"
Колкото по-гореща, толкова по-вкусна. наздраве

Рецептата ти е Супер, наистина челядинките са едни от най-ароматните и вкусни гъби.
sea_dragon
sea_dragon
Admin

Брой мнения : 57
Join date : 26.05.2016

https://bgbilki.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Всичко за гъбите Empty масловки

Писане by sea_dragon Нед Дек 31, 2017 2:25 pm

...аре и аз да се включа :

...Масловка от събота :

Всичко за гъбите IMG_0719

Всичко за гъбите IMG_0720
sea_dragon
sea_dragon
Admin

Брой мнения : 57
Join date : 26.05.2016

https://bgbilki.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Всичко за гъбите Empty Сърнели

Писане by sea_dragon Нед Дек 31, 2017 2:26 pm

...и една Сърнела :

Всичко за гъбите IMG_0722

Всичко за гъбите IMG_0724

Всичко за гъбите IMG_0725
sea_dragon
sea_dragon
Admin

Брой мнения : 57
Join date : 26.05.2016

https://bgbilki.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Всичко за гъбите Empty помощ :)

Писане by sea_dragon Нед Дек 31, 2017 2:27 pm

....верно манатарките са страхотни  :007: ...а някой знае ли , тази каква е  Question  :

Всичко за гъбите IMG_0715

Всичко за гъбите IMG_0716
sea_dragon
sea_dragon
Admin

Брой мнения : 57
Join date : 26.05.2016

https://bgbilki.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Всичко за гъбите Empty следва

Писане by sea_dragon Нед Дек 31, 2017 2:28 pm

Нали знаете че имам гъбарници?
Не ви ли е страх да ядете такива гъби дето растат из горите?
Аз не мога да вкусам защото преди много години един съсед на баба ми отрови неговото и още две семейства.Мъжът,който е брал гъбите е единственият отцелял от 11 човека.Сега се намира в Бургаският затвор за отравянето на тези хора.Признат е за виновен,защото е продал гъбите на хората.От тогава ям само култивирани гъби.

Това с челядинките е мноо хитра работа. Имат си два двойника и то силно отровни.
Тази есен намерих и двата на поляните пред нас - ама добре че интуицията ми работи, та разрових из нета и си останах живSmile

Има едно просто правило в гъбарството - "Ако не си абсолютно сигурен - не бери!"
Както казва Претор "поне е животоспасяващо"Smile


stonetales написа:
Това с челядинките е мноо хитра работа. Имат си два двойника и то силно отровни.
Тази есен намерих и двата на поляните пред нас - ама добре че интуицията ми работи, та разрових из нета и си останах живSmile

Има едно просто правило в гъбарството - "Ако не си абсолютно сигурен - не бери!"
Както казва Претор "поне е животоспасяващо"Smile
Колега дай някаква информация за отровните двойници на челядинките. Защото аз си мислех че те нямат двойници, тези по-различните челядинки съм ги мислел за друг вид, по принцип не ги бера но винаги изяждам по една-две сурови. Ял съм карбонова печурка и от тези манатарки дето стават лилави на момента, засега съм нямал проблеми. Винаги съм си мислел че се мре от мухоморката (бяла и зелена) .

А, що - и от червена мухоморка се мреSmile
Та нали "затова" по всяка детска книжка някой безумен гений рисува точно тях!!!


Ето за челядинките - точно тези на снимките ги има и при нас:


http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%B1%D0%B8%D0%BA%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%B0_%D1%87%D0%B5%D0%BB%D1%8F%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0


супер

...лично аз челядинки не бера , мноу дребни ми се виждат ....за всяка да се навеждам джаба ...


Ами то за тази цел има уред за бране на лайка - ако си го спомняш?Smile
sea_dragon
sea_dragon
Admin

Брой мнения : 57
Join date : 26.05.2016

https://bgbilki.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Всичко за гъбите Empty следва

Писане by sea_dragon Нед Дек 31, 2017 2:32 pm

Всичко ясно, но защо двойниците на челядинките ги дават за силно отровни.
Ето малко спомени от лятото

Странджанско Чадо - А?Smile

....................................

Не знам човек - имах леки притеснения на есен, щот виждах, че са челадинки пък нещо ме глождеше, но разпитах местните които твърдо не ги беряха и като разгледах в нета си Останах ЖивSmile

Ами вземи и разтърси по латинските им имена и съм сигурен, че ще има някъде какви и колко отрови съдържат...

Аз тези другите два вида челядинки ги познавам, знам че не са челядинки но ги мислех за неядливи гъби.
И да ви се похваля есента ходих за гъби в едни гори в Бавария по-точно до град Ерланген. Всякакви предпоставки за наличие на гъби, влага и топлина и слънце, но гъби нямаше, станна природа имат швабите.

Да бе - а МИстер Волво, като идва лятото от Швеция и казва - като отидеш там се шашкаш в първия момент. Чак след време разбираш, че те шашка ПЪЛНАТА тишина - няма насекоми, врабчета, животинки да църкат и пърхат. Аптека.


Хъ...това във википедията относно двойниците на челядинките малко ме озадачи.ПРОСТО НИКАКВА ПРИЛИКА една с друга.Кьорав трябва да си....


И така е и отвътре си знаеш, че са челадинки - верно е странна работа???


...а някой , знае ли как се казва тая грозна гъба  Question :

Всичко за гъбите IMG_0307

Всичко за гъбите IMG_0310

Всичко за гъбите IMG_0314

Всичко за гъбите IMG_0316

Very Happy

Привет на всички.

http://www.gabarstvo.com/%D1%81%D0%BC%D1%80%D1%8A%D1%87%D0%BA%D1%83%D0%BB%D0%B0/

Това е гъбата.

...благодаря ви колеги ...гъбата е по точно " жълта смръчкула " ...има няколко вида смръчкули и едната е малко отровна , както се вижда в линка , но след обработка е деликатес и то скъп  Wink ...тези дни открих и други доста интересни неща - при първа възможност ще пиша ...от началото на месеца сме безработни Twisted Evil  Twisted Evil  Twisted Evil , сега ровим яко в Горите и Земите и имаме малко време за Форума , ...благодаря ....


Всичко за гъбите IMG_0401

- гъбата е  " копринка " , но стара и негодна за консумация  Exclamation
sea_dragon
sea_dragon
Admin

Брой мнения : 57
Join date : 26.05.2016

https://bgbilki.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Всичко за гъбите Empty следва

Писане by sea_dragon Нед Дек 31, 2017 2:35 pm

В Севлиевския балкан може да има гъби и в много други, но в горите по морския бряг е друга песен. На морето за да направи гъба, в цялата страна трябва да има толкова много гъби че с косата да ги косиш, както и със снега.


Е добре де, ясно, ама по Странджа или към Емине не може да няма!


Колкото по-близо до морето толкова потрудно за манатарките. Манатарки съм брал в горите до село Баня и в Странджа също. Но по принцип на морето климата е сушав, това имам в предвид.


...основно Рижика и Овчи нос - брани са преди двайсетина дни , пускам снимките сега ,  щото ....аман от конкуренти  Very Happy  :

Всичко за гъбите IMG_3229

Всичко за гъбите IMG_3231

Всичко за гъбите IMG_3257

Голяма вкусотия изглежда. супер йедене


Благодаря ти ! Ще ти запазя едно бурканче - мариновани за...когато се видим - хем ши ги пробваме дали вървят с Плумари , колкото и да е гадно смях ...лека му пръст на Камико ...някой ден , ще е интересно да разкажеш тази история... за Неговите номера смях , па може и аз да разкажа друга ...Оньо си беше и той истински Опасен Агент ...


Митак, този сорт Овчи нос вкусни ли са стават ли за едене. Срещал съм ги , но никога не съм ги брал. Аз дори и гълъбките не ги бера, виждат ми се едни сухи и безвкусни.
А като стана дума за видовете гъби, има един страхотен вид гъби дето са само за буркани, страхотна зимнина става от тях, мезе за вино и ракия и за манджа също стават. Незнам как точно се казват но аз ги знам като млечница, лютивка, пърливка и жътварки, защото растат по време на жътва. Всички ги знаете но почти никой не ги бере, аз лично ги бера когато няма други гъби и имам време да ги правя на буркани. Гъбите са бели и едри, като ги откъснеш и трябва да пускат мляко, ако не значи са престарели и нестават нищо че имат вид още. Берат се със чувалите и после се варят задължително поне пола сат, и след това се правят на буркани по избрана от вас резепта и отново се варят като компотите. Друг път ще ви разкажа и за Топлоките.
Тази история е специално за любителите на зимнината, а в този ворум не липсват такива люде.

...по принцип , млечниците са идеални за консервиране ...покрай Рижиката ( която е от същото семейство ) , сме брали и кървавочервена млечница - и тя е супер ...само се пазете от оранжеви гъби , които пускат бял сок Exclamation - те са отровен двойник на рижиката Idea ....и да - за всички тях се налага варене Exclamation


Последната промяна е направена от Булти на Вто Дек 10, 2013 1:25 pm; мнението е било променяно общо 3 пъти

От Овчия нос , сме яли само от Бакърения овчи нос . Гъбата с най силен вкус и аромат , гъба афродизиак , гъбата която подмладява и възкресява - някъде из Форума бях писал за съживяването на старият ми , полуумрял от старост питбул Idea ...ако ядеш само от нея - на 15 мин - ще ти натърти вкуса и ще спреш - затова я ядем в комбинация - с други гъби или най вече с меса . Маринована с Рижиката е отлична комбинация . Ял съм я и сурова - дава страхотна енергия - мисля че , ако си изгубен в гората и нямаш провизии - тя може да ти спаси живота Idea

Данчо , като каза - Гълъбка - тази такава ли е , или не  Question  :

Всичко за гъбите IMG_3220

Всичко за гъбите IMG_3221

Всичко за гъбите IMG_3222

Всичко за гъбите IMG_3223

Тъмночервена гълъбка.
http://www.souvl.com/gb/page59.html
Баба ми, когато ме водеше за гъби я ядеше сурова.Според мен няма хубави ядливи качества и винаги я отбягвам, въпреки, че зная- ядлива е...

sea_dragon
sea_dragon
Admin

Брой мнения : 57
Join date : 26.05.2016

https://bgbilki.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Всичко за гъбите Empty следва

Писане by sea_dragon Нед Дек 31, 2017 2:40 pm

ръкостискане Може и да е дърта кафявовиолетова гълъбка http://www.souvl.com/gb/page29.html

Което ме подсеща, че в мазата си съм консервирал http://www.souvl.com/gb/page36.html и като се върна, ще им счукам 2-3 глави чесън, и ще ги напълня догоре с оцет ,и вода, и..........................................................РАКИЯТА!!!

Ай наздраве със салата от млечници, тъмна бира end ракийка !Пълно "ръчно" изпълнение, в тоя дигитален-фалшив мУдерен ден.


Момчета, преди малко видях в зарзаватч. гъби, момичето рече, че са кладници.
Стават ли за ядене и как, моля за съвет.Shocked

Фиш уей, фън шуй и т.н. Very Happy Very Happy Very Happy

Стават и още как.
Страхотна гъбка

O-o-o-o-o , стават - страхотни са !!!

супер супер супер

...по късно жената ще издири рецепти ...

Благодаря, гъбите бяха свежи на вид и 5,50 килото.

Дали вървят като гарнитура на препечени в парти-грила ЛУКАНИ

и чаша червено на изба Св. Илия ?
Дали няма да ми заклекне?
Sad Sad Sad

(Тук май минавам границата на благоприличието и отивам в градинката на "Прехода.....) от Другия сайт??
Съжалявам , за което, но не можах да се удържа, буквално ме сърбяха показалците, с които кълва по копчЕтата на тъва дъска пред меня.
Бъдете весели и приятен следобед!

Морски...да!Рибешкото е на видело камерата Херо Го Про, че нямам друг цифрак.То там Ебектива е саде един.
А пък кладниците са най-вкусни на чорба.Ама може и на друго де...Растат по дърветата в Балкана.Един покоен мой по-възрастен приятел, ги сваляше с пушката в подножието на х.Мазалат.Иначе съм чувал, че се култивират.Не знам от къде се взема мицела, вземаш един дънер от бук, разпробиваш му големи дупки и го поставяш на хладно, и тъмно място-мазе.Поливаш го редовно с вода и след десетина дни му хвърляш мицела, и ГОТОВО.
наздраве

ха-ха-ха ха-ха-ха Ицо, то много лесно било, бре.. докарваш гората в мазата...пускаш водата...слагаш софрата... и береш..ядеж..сереш.. на-на-на



Благодаря за коментарите! Very Happy Very Happy Very Happy

Я ми кажете тези стават ли за ядене:



Че ги има доста в тази гора:



Бъдете здрави!
наздраве

Куинс-не експериментирай.Не е вярно широко разпространеното мнение, че на пън/дънер отровна гъба-няма!Тая на снимката е твърда гъба и не става.От гъбите които растат на дървета се ядат припънките и кладниците.Те са вкусни.ДРУГИТЕ са пълни "дървета", като тия на снимката.Освен това припънките имат супер отровни двойници.Кладниците-нямат двойник.
Майка ми, баба и дядо и се е тровили с двойник на припънките, тъй че внимавайте.


Благодаря за предупреждението! опело

Аз гледам на тези гъбки повече като обект, който радва окото с красотата си, отколкото като гастрономически обект.
В тази гора, преди 15-20 години (тогава беше по-рядка), такива манатари и булка гъба съм намирал, не ти е работа.
Но сега се сгъсти, почти няма сеч, и останаха само тези, дори и гълъбки не срещам.


Спомени за гъби 1 (май-юли)

Това е част от резултата от една разходка из планините около Брезник след дъждовете в края на май. Нощите все още бяха доста студени, почти до обяд и привечер си беше направо хладно, т.е. буболечките нямат време да се развихрят около гъбите.

Всичко за гъбите Pechurki_a4891_31213506

Капака на синята тенджера е 26 см, но гъбката отзад (червената стрелка) май е над 30 см.

.....................

След толкова дъждовни юнски дни идва момента, в който тръгваш и ти

Всичко за гъбите 448679
Гората е нова, непосещавана досега – около село Дивля – някъде между Трън и Земен.

Всичко за гъбите 448680
Тук изглежда харесват предимно белите млечници, а жълтите гъби никой не пипа

Всичко за гъбите 448681
Няма такава гора

Всичко за гъбите 448685
На места трябва да внимаваш, за да не стъпваш по тях

Всичко за гъбите 448686
До следващия дъжд

Всичко за гъбите 448687

...........................

Какво ли става с гъбите след още няколкодневни дъждове и няколко дни слънце след дъждовете? Ами растат нови гъби, стават все по-високи и се виждат все по-отдалеч. Добре проредената гората е зелена, покритата с миналогодишна шума почва - сива, а гъбите - оранжево-розови, кафяви и червени. Към обяд отивам в същата гора около Дивля. Ето резултата към 14:00

Всичко за гъбите 449445

И понеже в гъбарските книги пише, че шапката на пачия крак достига 5-10 см в диаметър - питам се каква ли е тази гъба с диаметър почти колкото дъното на кофата (25 см) ?

Всичко за гъбите 449447

Сателитната прогноза предвижда към 8 вечерта дъжд по тези места. Вече е облачно, започва да духа умерен вятър, но дъжда е все още далеч. Гората е суха, водата е в автомобила и утоляваш жаждата си с горски плодове

Всичко за гъбите 449448

Сновеш си из гората и изведнаж - ненадейна среща с местния властелин, голям почти колкото половин палец

Всичко за гъбите 449449

Изглежда той прие благосклонно присъствието ми в своите владения, защото към 17:00 резултата вече такъв

Всичко за гъбите 449455

Първите две сърнели за годината и тази не толкова често срещана манатарка - Boletus regius

Всичко за гъбите 449454

One more time - Boletus regius

Всичко за гъбите 449456

Тук в царството на пачия крак има поне 5-6 вида манатарки - бронзова (Boletus aereus), червеностъблена (Boletus manioytoporus), сиво-жълта (Boletus impolitus), царска (Boletus regius), кестенова (Gyroporus castaneus), мрежеста (Boletus hrisenteron)
.................................

Пак дъжд, пак слънце, но този път около Дивля гъби– йок („не” на сърбо-хърватски)

К’о ша пра’им сига ?

Сменяме гората. Наблизо е Врабча (май имаше и такова БЗНС)

И си гълтам граматиката:

Всичко за гъбите Bulka_1_d0291_31213577

За последен път брах булки в Странджа, но там бяха винено-червени.

Всичко за гъбите Bulka_2_a4009_31213578

А тези нещо ми жълтеят. По-важното е да жълтеят отдолу и по пънчето.

Всичко за гъбите Bulka_3_bd918_31213579

Някой и друг пачи крак, някоя и друга манатарка.

Всичко за гъбите Manatarka_1_8fbb4_31213582

Докато се прибера – заприличаха на булки.

Всичко за гъбите Bulka_all_1_4b3e8_31213580

Булки отвсякъде

Всичко за гъбите Bulka_all_2_50574_31213581

Наздраве

Спомени за гъби 2 (август – ноември)

В края на август, направих една скромна разходка след работно време около една от махалите на село Плана. Това е скромният резултат, който се оказа доста вкусен с ш-ш-шуменско :

Всичко за гъбите 342792

Наздраве

Окуражен от неочаквания резултат (августовска суша !) реших след ден-два, този път с камера, да се поразходя на същото място. Вместо приказки :

Всичко за гъбите 342787

Всичко за гъбите 342790

Всичко за гъбите 342789

Всичко за гъбите 342786

Всичко за гъбите 342784

Всичко за гъбите 342783

Е, не набрах 20-на кг, защото трудно се носят по тези стръмни гори и защото не ги слагам в буркани.

.................................................

Човешко е в петък да си тръгнеш по-рано от работа, но този път ми се наложи да стоя до 6. Все пак реших да проверя – има ли все още гъби в този горещ август ? Попаднах в обичайното петъчно задръстване по всички пътища излизащи от града и към 7 спрях около с. Плана. До залез слънце има още час и половина. Не съм подготвен да участвувам в теоретични дебати на 1000 м ли са гъбите или на 1500 (забравих си алтиметъра и гпс-а) и колко дни след дъжда се появяват, в букови ли гори или в елхови ... има ли въобще гъби през август или няма ? Народът казва : къс ум – дълги крака. И е прав – колкото повече обикаляш – толкова повече нарастват шансовете да намериш гъби.

Яааааа – сърнели ... насред гората.

Всичко за гъбите 344562

Моля ви се – това не е ли пачи крак ?

Всичко за гъбите 344563

В тази суша ?

Всичко за гъбите 344564

Тази манатарка я намирам не много често – в пънчето има няколко кухини. Вътрешният глас подсказва едно от наименованията и' – кестенова.

Всичко за гъбите 344573

Това си е най-обикновена брезовка и изглежда непроядена

Всичко за гъбите 344575

Size does matter (размерът има значение)

Всичко за гъбите 344565

И размерът на пачия крак има значение, нали ?

Всичко за гъбите 344585

Тези масловки май няма да ги уважа – в тази жега няма как да са недокоснати

Всичко за гъбите 344577

Един умен човек от Тетевен ме светна – пачия крак расте и под иглолистни дървета. И тук е така

Всичко за гъбите 344566

Още няколко манатарки

Всичко за гъбите 344572

В някои части на тези гори (бих казал дебри) дори и в най-слънчев ден е сумрачно, фотоапарата е на автоматичен режим и сам преценява кога да включва светкавица и кога не.

Всичко за гъбите 344576

Както се пееше в една песничка – вече се стъмнило, слънцето се скрило – зад Витоша.
Снимката създава илюзия за нощен мрак - всъщност е правена срещу светлината на залязлото вече слънце.

Всичко за гъбите 344580

...слънцето се скрило ... и луната се показала

Всичко за гъбите 344581

Виж ти – все още свежа пърхутка

Всичко за гъбите 344583

На здрачаване тук става още по-шеметен аромата на борова гора смесен с прецъфтяващи мащерка, равнец, кантарион, планински чай, мента и други незнайни треви, наоколо тишината е оглушителна, а луната става все по-ярка

Всичко за гъбите 344582

В събота и неделя тук ще пушат огньове, ще бумти чалга, ще форсират мотори, ще се надвикват любители на чистия въздух и на тишината, но сега все още ги няма.

Скромният резултат : час и половина в един друг свят, сред упойващия аромат на този извънземен въздух и малко гъби (и този път липсват пироговки и орландовки) които уж не стигат за буркани, но едната сърнела е като капак на тенджера и трети ден са на трапезата – разбира се с ш-ш-шуменско.

Всичко за гъбите 344578

Наздраве.
......................................

Началото на септември – два дни преди обещания дъжд. Вътрешният глас казва – смени гората. Сменям я . И още на първите 10-на крачки :

Всичко за гъбите 346832

За съжаление в този момент установих, че имам проблем - ключовете и gsm са в заключената кола - трябваше да прекратя събирането на гъби, да стигна някак до с. Железница (5-6 км), да пътувам без билет, да изчакам да се прибере сина ми и с неговата кола посред нощ – обратно към Плана. През деня е сравнително лесно да си намериш автомобила, но през нощта - там някъде - на една от ливадите - зад едни храсти...  

.......................................

Началото на септември – ден преди обещания дъжд. Пак в новата гора – брезовките просто чакат да мина покрай тях
Всичко за гъбите 346833

Всичко за гъбите 346834

Всичко за гъбите 346835

Сърненка, нали ?

Всичко за гъбите 346836

Сигурен съм, че това е т.н. „дъбарка”, но сега само ще я снимам.

Всичко за гъбите 346837

Нямало гъби, а ? За съжаление не снимах едно все още сочно карминено керино ухо, което беше съвсем наблизо

Всичко за гъбите 346838

Тази манатарка със сигурност има кухини в пънчето

Всичко за гъбите 346839

Тук очевидно е царството на сърненката

Всичко за гъбите 346840

Е, и брезовки не липсват

Всичко за гъбите 346841

Казват, че за италианците този овчи нос е деликатес

Всичко за гъбите 346842

Хм, за италианците деликатес са и водните пъдпъдъци ... не, засега не възнамерявам да консумирам нито обикновен, нито бакърен овчи нос

Всичко за гъбите 346843

Тази кестенява манатарка почти наполовина покрива дъното на кофата

Всичко за гъбите 346844

А сърненките тук са в стихията си

Всичко за гъбите 346845


Всичко за гъбите 346846

Това нещо пораснало върху полуизгнил клон май е лъжливия пачи крак. В сравнение със съседната гора (от миналата седмица) – и географската ширина уж е същата, и надморската височина, и дърветата са същите, и влагата си я бива, но тук не срещнах нито един пачи крак – може би почвата не е подходяща ? Или вече са обрани ? Кой знае

Всичко за гъбите 346847

Сега някой пак ще попита – а бе как намираш тия гъби в тъмнината ? Не е тъмнина, гората е доста усойна и почти при всяка снимка камерата автоматично включва светкавица, която осветява само на 3-4 метра, всичко останало изглежда доста тъмно. Ето една снимка правена със светкавица, на която се вижда слънчев лъч (успореден на наведения клон), а през гъстите дебри прозира края на гората. Там – на около 50-на метра сега все още е близо 30-градусова жега.

Всичко за гъбите 346848

Аз мисля, че не е достатъчно гората да е гъста и усойна. Изглежда подпочвени води поддържат подходящо за гъбите ниво на влажност. Цвета на зеленината, сред която намирам тези манатарки и сърненки е достатъчно красноречив

Всичко за гъбите 346849


Всичко за гъбите 346850

Какво виждат очите ми ? Оказва се че не съм сам в гората

Всичко за гъбите 346851

Тя също е тръгнала да събира гъбки, но си признава, че не е съвсем наясно кои стават и кои не. В съвсем непринудена горска беседа се опитвам да и’ посоча най-значимите външни белези на гъбите, които срещаме тук-там. Подчертавам, че те изглеждат различно през отделните етапи на своя растеж и давам, доколкото мога, нагледни примери, с които гората е пълна. По едно време минахме покрай една полуизсъхнала сърнела и Червената шапчица попита с невинен поглед – а как изглежда тази прекрасна гъба в по-ранни стадии на своето развитие ? Съсредоточени в търсенето на достатъчно пораснала, но все още не напълно разтворила се сърнела пообиколихме доста, но уви... Сушата си казваше тежката дума. Опитах се – доколкото мога – с ... ааа ... с подръчни средства да илюстрирам как изглежда Macrolepiota procera в напреднала, но все още пуберитетна възраст. Моята горска спътничка се оказа изключително талантлива ученичка. Увлечени в задълбочено обучение не забелязахме как настъпи вечерния мрак.
Вълнуващо е да си в нощната гора с жадната за знания Червена шапчица.

Когато по никое време се прибрах – установих, че ми няма почти пълната с чистени манатарки и сърненки кофа.

Всичко за гъбите 346852

Всичко за гъбите Sarnela_1f942_31213624

................................
Краят на ноември: печурки + рижики от ливадите и горите над Гургулят.

Всичко за гъбите Pechurki_noe_08728_31213623


Малеееееееей, тоз матриал с илюстрации, направо си е учебник по гъбарство.. с художественно сатиричен нюанс на повествование.. Very Happy
Аз лично не се увличам по гъбарството, но щом мен ме изкефи репортажа, колегите на които им е страст, ще се наакат от кеф като го прочетат. йессс

супер супер супер колега!!!

Жесток и нагледен урок по Гъбарство, Браво!!!

Наистина прекрасно описано приключение, поднесено с изящен словоред, тънко чувство за хумор и добра илюстрация на идеята.
Както казва Админа - опасен Агент, който влиза с летящ старт във форума.
Добре дошъл, приятелю, не си сгрешил -тук е интересно, по моето скромно мнение.
Преди години, у Гречко, при вторият си риболов на калмари от пристанищен кей, хванах за един излет 18 калмара, вкл. 2-3 като първият в редицата от първия ти репортаж.
На следващият ден, византийците ме гледаха с уважение и само казваха така:
- Мастор, мастор... Very Happy Very Happy
На теб колега, също казвам:
- Мастор,мастор...
Да си жив и здрав!
наздраве


...майку-у-у-у ...

въххх

....аз повече в тая тема няма да пиша ...от срам...с моите пикливи гъбки ...

рева


Браво , колега !!!


[quote="Булти"]...аз повече в тая тема няма да пиша ...от срам...с моите пикливи гъбки.../quote]

Колега Булти, след като видях снимките на онази грозна жълта сбръчкана гъба - ти казвам - мно'о си напред с матриала, дишаме ти праха.

Сега остава да намериш трюфел и за дълго ставаш недостижим.

Всичко за гъбите Trufeli-kucheta-namirane-dresura

Отдавна мечтая да намеря смръчкула, но - признавам - не съм я търсил - когато и където трябва. А кой не играй - той няма как да пичели.
Подходящото време за намиране на смръчкули може би е през март (или февруари - ако е топло) и април (или май ако е студено). Мястото/местата би трябвало да са някъде в южна България - източни Родопи, Сакар, Странджа. Може би около Кулата/Петрич. Всъщност подходящи условия може да има навсякъде (е, не на Мусала и на Вихрен), но трябва да познаеш точно къде и точно кога.

Сега е сезона на кладниците. Няма начин в Странджа да няма кладници. А при вас си е най-топло. Сигурно има доста влажни гори - например около Ропотамо. Вие сте.

Пичове, аз съвсем буквално възприех основната идея на този форум - да споделяме един с друг. Затова и надрасках тези спомени за гъби.

Трябва да призная, че най-много гъби съм виждал в Странджа - през септември 2001 г. Между Синеморец и Резово някога имаше кльон и КПП на шосето в гората над Силистар. През 2001 г. вече нямаше ни кльон, ни КПП. Там от полуразбитото шосе около бившия кльон се отделяха вляво и вдясно черни горски пътища. Е там след едни есенни дъждове беше направо гъбен Клондайк - манатарки, булки, пачи крак.
Дъбовите гори са си там. Почвата си е същата. Остава през април-май да завали хубав крайморски дъжд и след 2-3 дни - стой та гледай. Важното е да сте ПЪРВИ !

Всичко за гъбите Trufeli_d9f4d_31125120

Успехи !

...приятелю , аз намерих още десетина смръчкули - пак там на Баира Very Happy - явно са тръгнали да се размножават Idea ....но да ти кажа честно - ПО ТРУДНО Е ДА СЕ НАМЕРЯТ ПРИЯТЕЛИ КАТО ВАС , ОТКОЛКОТО ТИЯ РЕДКИ ГЪБИ ...


....много ми е ценно тва - което се случва тук ....да си кажа честно - не съм и се надявал ...

ръкостискане

п.с . моето куче го обучавах да търси трюфели ...и в крайна сметка все на кравешки фъшкии налиташе - явно не съм бил добър треньор ..


Запален от активирането на "новата" стара тема и аз реших да видя на връх Богоявление едно от любимите ми гъбарски места - гората на 5-6 км след с. Маринка.
Вижте какво намерих:









Коментарът оставям на вас...


sea_dragon
sea_dragon
Admin

Брой мнения : 57
Join date : 26.05.2016

https://bgbilki.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Всичко за гъбите Empty следва

Писане by sea_dragon Нед Дек 31, 2017 2:44 pm

...ми ...без коментар....

стрелба

....за съжаление нявсякъде картинката е подобна...аман от прасета...

What a Face

Отпочнахме...Сега правя чорбичка.

Днес за пръв път в живота си видях съвсем пресни отпечатъци на вълк.Тръгнах да търся гъби и на връщане ...ги намерих.Беше минал преди не повече от 5 минути преди мен, но в обратна посока.

....а люляк виде ли  Question

смях  смях  смях

...браво приятелю ...

Браво !  Браво !  Браво !

...и на баиро , нашия тръгнаа масловките ...тва на твойтО снимка , вероятно са челядинки  Question

Агент с гол люляк в ръка не видях. Very Happy
Да челядинки са и малко печурки-4-5.
Иначе като осъзнах, че покрай мене и минал хищник /задните лапи стъпват в дирите на предните лапи/ и то голям, взех да се озръщам и извадих ножа.

Масловките имат ли двойник и изобщо има ли друга гъба отдолу вместо реснички да прилича на гъба за къпане (примерно)?


Масловките у нас са поне 3 вида, засега не е известен двойник в България, но много бързо червясват. Струва си да ги береш когато е студено (април, ноември) и когато са неразтворени или полуразтворени, т.е. 2-3 см диаметър на шапката.
Гъба за къпане под шапката имат всички манатарки, но внимавай с тези от тях, които си променят цвета при откъсване или докосване.
Гъбата за къпане под шапките на манатарки (и отровните им двойници) и масловки всъщност са гъсто разположени тръбички, в които се образуват спори. Гъбите се размножават и чрез спори.


Освен ресни и гъба за къпане (тръбички), някои гъби имат под шапките си иглички (1-2 мм) - гъба кифла, сърненка, овча прахан. Нямат отровни двойници. Май в България няма отровна гъба с иглички, която расте върху земя (а не върху жива или мъртва дървесина).


Някой може ли да каже какви са тези дървесни гъби?

Всичко за гъбите 1399483049_2_FT2306_img_8178

Всичко за гъбите 1399483049_2_FT2306_img_8179

Ламелите под шапката на гъбата - кладница би трябвало да са бели ..
Напиши "кладница" в google, чети, разглеждай изображения и ВНИМАВАЙ  опело

Сега по ливадите би трябвало да има чаладинки и печурки. Вчера набрах 2 кофи, но след почистването им в къщи останаха едва 1/3.. Е, има за 2-3 вечери с шуменско.

Внимавай - печурките имат смъртоносно отровни двойници, а на чаладинката приличат (имат и достатъчно разлики) няколко неядливи или леко отровни гъбки   череп

Разгледай ги в google, но по-добре е да ходиш за гъби с гъбар на когото имаш достатъчно ДОВЕРИЕ - докато придобиеш необходимата увереност

Аз гъби не бера!
Питах само за информация, ако някой знае как се казват тези гъби (а че не са кладници се вижда ясно - дори формата им не е същата).

Други красиви гъбки:

Всичко за гъбите 1299094109_2_FT1598_img_3942

Всичко за гъбите 1299094109_2_FT1598_img_3586_

Вчера намерих огромно количество Майска гъба.Обаче като не ги познавам.................ги оставих на поляната!И 1% съмнение да имам, се отказвам от бране.
За тия които берат, тръгна полската печурка. наздраве


...и аз не ги знам добре , майските ...

Първата за годината!


....ей , приятелю - страшен си - запали и мен да загърбя Морето и да хукнем за гъби  Very Happy ...тръгнахме за масловки , а попаднахме на гигантически сърнели  Shocked  Shocked  Shocked ....снимков матрял - по късно - кът свърши гъбобера  Very Happy ...кът няма сафрид - ши ядем гъби ...от попардаци ми втръсна вече , не ми се облича и дебелия неопрен , след някой друг ден , ще слагам петицата  Very Happy  .....затуй ГЪБИ-И-И-И....

Реших да искам и аз касиране на изборите

Тръгнах да търся свидетели на изборните золуми

Всичко за гъбите 1_ea316_31412169

Първо минах през Лъвов мост

Всичко за гъбите 2_c57d3_31412180

После поспрях пред Орлов мост

Всичко за гъбите 3_4f03a_31412181

По едно време  гледам ...

Всичко за гъбите 4_d8ddb_31412182

Всичко за гъбите 4а_ce4c3_31412188

Тук би трябвало да е пълно със свидетели на всякакви събития

Обаче странна тишина е обхванала Кошарево

Всички свидетели май са хукнали да събират последните пролетни гъби

Всичко за гъбите 5_51c6b_31412183

Всичко за гъбите 6_aa4d0_31412184

Дъждове ще има още, но температурите са високи и половината от намираните гъби са пълни с дивеч

Всичко за гъбите 7_3baeb_31412185

Тревата вече е висока  

Всичко за гъбите 8_18dd9_31412186

Трябва да минеш съвсем наблизо, за да видиш гъбата

Всичко за гъбите 9_f653d_31412187

Всичко за гъбите 10_77c88_31412170

По-нагоре по баирите обаче има места с ниска трева

Всичко за гъбите 11_c4e04_31412171

Това нещо там белее по-различно от камъните около него

Всичко за гъбите 11а_87043_31412172

Увереността нараства с приближаването

Няма грешка – гъба е

Всичко за гъбите 13_540aa_31412174

За щастие недокосната – тук е по-студено

Малко по-нагоре още една

Всичко за гъбите 14_d4203_31412175

Малко по малко – половин кофа читави печурки

Всичко за гъбите 15_f81c8_31412176

Кошаревските свидетели май са зад синусоидалния баир

Всичко за гъбите 16_4afa5_31412177

Няма свидетели и тук – на тази морава

Всичко за гъбите 17_a0dee_31412178

Без свидетели май няма да касират изборите

Ще си остана с последните пролетни печурки и чаладинки

Всичко за гъбите 18_beb32_31412179

... аре сефте на сърнелите :

Всичко за гъбите DSCN0527
sea_dragon
sea_dragon
Admin

Брой мнения : 57
Join date : 26.05.2016

https://bgbilki.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Всичко за гъбите Empty следва

Писане by sea_dragon Нед Дек 31, 2017 2:48 pm

Еха...... наздраве
Печена в тава, с масълце и бирка!

..за съжаление , гъби има , бира има ....обаче масълце няма ...пълно щастие няма ...

смях смях смях

... ши ги метаме в тигано ....то и олио нямаше ха-ха-ха ... ама ми подариха зехтин Very Happy ...

... вчера до късно , безуспешно се пробвахме да берем гъби ... резултата бе - три масловки и ....три кърлежа ...


Ааа... при нас пълним с манатарка до горе кофите.Сега й е силата.Мъ си загубих вчера хубавата шапка.....


... за гъбите -  :007: 
... за шапката - Язък  Neutral 

... и все пак и ние ядохме , некви гъби де  Very Happy  :

Всичко за гъбите DSCN0992

... а тва е най странната гъба дет съм виждал  Shocked  :

Всичко за гъбите DSCN0987

Всичко за гъбите DSCN0988

... срещу стрелката е разчупена , за да се види вътре каква е :

Всичко за гъбите DSCN0991

Всичко за гъбите DSCN09911

- прилича ми на някаква стара и изсъхнала , но каква е била - за сефте виждам такова нЯщо тъдява ...

 :28316:

В тавата са си чисти масловки.Дано си им обелил кожичката на гуглата, че горчи. наздраве


... последните масловки които ядохме , след дъждовете пак ще има проверка ...

Всичко за гъбите DSCN1035

Сам за гъби



Отвреме-навреме изпод листата се подава по някой пачи крак



Температурата в тази мрачна гора сега - към 14:00 - е не повече от 15 градуса С



Почти никъде не виждам лютива млечница, а би трябвало да расте по същите места и по същото време заедно с пачия крак



Не може да бъде - печурка в най-гъстата гора



Още една



Започват глухи гърмежи - обещаха следобяд гръмотевични бури в планините на дивия Запад

Колкото - толкова

Взимам си кофата с гъбите и дим да ме няма

Всичко за гъбите Picture_032_a5eea_31503952

ммм

пачи крак + 1-2 манатарки (габерови) + 1-2 печурки + наденица a'la kuins...

+ последното вино от Сандански, може пък да е и от широка мелнишка лоза

наздравеееее



P.S. а по tv показват репортаж за почитателите на Карадере ... на 2 порцеланови чаши вино мноо'о трудно се сещам кооой е бил тааам, но помня едни снимкииии



олко малко е нужно на човека за да игнорира мръсотията, която ни залива в буквалния и преносен смисъл от всякъде.гръм гръм гръм
Съчетанието е прекрасно и предлагам


Наздраве, Приятелю kuins!

Запазена марка на съчетанието "диви гъби + вино + наденица + greek songs" означава привилегия за един (Чавдар Петров) и ограничения/задължения за всички останали.

Не бих искал никого да ограничавам (или да задължавам да се съобразява с мен) - ако реши да си набере диви гъби, да ги сготви както му хрумне, да вдига наздравици с каквото му харесва - докато слуша любимите си песни.

Съжалявам само, че набраните този път гъби са сравнително малко (само половин кофа), виното е само 2-3 литра, а колегите от форума са на 400 км - за да опитаме съчетанието заедно.

Те дъждовете май ще продължават през цялото лято, познавам вашите дъбови гори (на юг от Синеморец) и не знам кога белия гарван ще ме окуражи да тръгна оттук с една джамадана вино..


С рис за гъби



Котаракът Люк Скайуокър си се разхожда сам в гората.Даже се е изкачвал на старопланински връх.

Но вместо гъби, печем........!!!!


А това е "Оня с конья"


Гъбите въпреки дъждовете са във високата планина, няма ги въобще в ниската.Вчера проверих и повече тази година няма да ходя.Чакаме есенните дъждове.

Хехе, супер котака обучен ли е да търси трюфели? Забавни снимки браво!


ichikonti написа:
... Гъбите въпреки дъждовете са във високата планина, няма ги въобще в ниската. Вчера проверих и повече тази година няма да ходя.Чакаме есенните дъждове...

Това зад теб е букова гора

А какво е положението в дъбовите или в смесените гори ?

Тук на около 800 м в лесковите гори на Плана се намира по някой и друг пачи крак, тук-там и габерова манатарка

... Опасни Агенти имало и не само в Бургас ... сефте виждам и котак - Опасен Агент ...


опасен агент Петров написа:
Те дъждовете май ще продължават през цялото лято, познавам вашите дъбови гори (на юг от Синеморец) и не знам кога белия гарван ще ме окуражи да тръгна оттук с една джамадана вино..

- мирише ми нещо на Среща - вземем да спретнем една есенна в Синеморец Question Question Question ...тамън да почетем Камико - лека му пръст ... ако има предложения - в другата тема Idea


Чудя се дали утре да не отида за гъби. scratch



В тази гора, която през зимата изглежда така:



А през есента така:



Утрото е по-мъдро от вечерта.


... един дядо гъбар от Севрито , все разправяше - Като ям гъби , на сутринта , чуя ли будилника да цъка , начи сичко е наред !


Булти написа:
... един дядо гъбар от Севрито , все разправяше - Като ям гъби , на сутринта , чуя ли будилника да цъка , начи сичко е наред !

Very Happy

Аз казах, че ще бера гъби, което не значи, чи ши ги ям. Very Happy Very Happy Very Happy



Това малко ми напомня за оня дето продавал гъби на пазара и един познавач минал и му казал:
- Кво праиш бе човек, тия гъби са отровни!?!?
А оня му вика:
- Спокойно бе, аз ги продавам, няма да ги ям... Very Happy


sea_dragon
sea_dragon
Admin

Брой мнения : 57
Join date : 26.05.2016

https://bgbilki.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Всичко за гъбите Empty следва

Писане by sea_dragon Нед Дек 31, 2017 2:52 pm

Високо в Балкана-1300-1500 м сега излизат гъбите.Там в буковите гори в момента е мн.влажно.Иначе в ниските дъбови-нищо.
В букачката намерих освен манатарка и много пачи крак, млечка, сърнела в бора, че дори и коралка.А манатарката е бронзова и обикновена.

... за втори път , попаднах на странните гъби  Shocked :

Всичко за гъбите DSCN1011

...  долу вдясно - обърната част :

Всичко за гъбите DSCN1014

... две обърнати части :

Всичко за гъбите DSCN1015

... двете обърнати части в по едър план :

Всичко за гъбите DSCN1016

Привечер слънчогледите вече чакат утрото



Тази година гъбите са кът



За 2-3 часа - само 1 кофа пачи крак и 1 кофа чистени манатарки. Miserable



Още веднаж слънчогледите на здрачаване


За да са точно нещата, трябва да се прибавят 1-2 лукана ала бат Куинс + 1 ока от онова - цръвеното. Very Happy Very Happy Very Happy
Може и бира, че била много полезна, така казват учените хора.
А за мизераблето, много сте скромен, колега Петров


Който иска да намира достатъчно гъби - би следвало да ги търси доста далече от града и да бъде пръв в гората, т.е. да започне да търси гъби в ранни зори и не по-късно от 8-9 часа.
За пореден път наруших това правило и тръгнах за гъби в най-голямата жега към 2 следобяд, избрах смесена гора в планината Плана (село Железница и кметство Плана са към район Витоша на Столична община на шосето София-Белчин-Самоков)

На отиване срещах гъбари с леко издути пликове, но за моя радост носеха брани по ливадите сърнели и пърхутки. Изглежда малцина се осмеляват да се провират през трънливата джунгла, опасваща края на гората. По-приятно е на сянка до равната ливада, с разпъната трапеза йедене , цвъртящи на огъня мръвки и ледена бира, изстудена в кристалночистата рекичка Егуля, която с меандрите си напомня точно на змиорка..

След толкова дъждове, след 2 слънчеви дни тези гори би трябвало да са пълни с гъби. Мизерно е наличието не само на пачи крак + манатарки, кът са и млечници (лютивки), и овча прахан, и многоцветни гълъбки и мухоморки. И все пак - за 2-3 часа - кофите се понапълниха - малко пачи крак, малко (вече изчистени, т.е. проверени за наличие на дивеч) манатарки, малко овча прахан, няколко горски печурки, няколко горски сърнели :



Горите около тази вълшебна долина са гъсти, усойни и доста стръмни. Поне два пъти след падане трябваше да събирам разсипаните гъби. Избрах друга тактика - оставям кофите уж на видно място (в гъстата гора scratch ) и обикалям наоколо без тях - уж "само" на 20-на метра... ааа там зад онова дърво май има пачи крак ... яаааа зад следващото дърво има манатарка ... Ами къде са кофите много мисля ?
К'о пра'им сега ? Защото до кофите - за да не пречи - е оставен и бананът с документи + ключ от автомобила + gsm ... Няколко пъти успявах за щастие да намеря изоставените кофи + банан Idea .
Повечето намерен от мен пачи крак очевидно е отпреди дъждовете, защото имаше гъбки с габарит близо 10 см, които се виждаха отдалеч. Успях да намеря и манатарки, които все още не бяха окупирани от дивеч. Изглежда вечер в тази гора си е доста студено - горските печурки и горските сърнели учудващо бяха недокоснати.

По едно време усетих, че жегата в усойната гора намаля и реших да се прибирам. Туристите отдавна са се изнесли



За да бъдат точно нещата този път бе използвана учудващо добрата комбинация фрикасе + пачи крак + шшшуменско наздраве


Еееееее....колега Петров!!!Ти си направо класик!
наздраве Бравус.Е точно така се сушат манатарки.Бурни рукоплескания!


6 август
Преображение
В Дивия Запад дъждът ръми, за малко се засилва, после спира съвсем, после пак ръми..
Дано само няма градушка, защото нямам подвижен гараж за автомобила

Всичко за гъбите 7522137C

Първата булка. Amanita cesarea

Всичко за гъбите 7522153S

Чисто нова манатарка

Всичко за гъбите 7522166O
 
Прокурорска булка - тийнейджър

Всичко за гъбите 7522165s

Друг вид манатарка

Всичко за гъбите 7522166O

Ааа, днес е деня на булката

Всичко за гъбите 7522179W

Пак булки

Всичко за гъбите 7522180h

Лелеее, камерата се намокри

Всичко за гъбите 7522181c

Все още само една кофа  Crying or Very sad 

Всичко за гъбите 7522205N

С тази цветна гугла няма как да се скрие

Всичко за гъбите 7522209k

В тази кофа вече няма място

Всичко за гъбите 7522210l

С това темпо и втората кофа вече е наполовина

Всичко за гъбите 7522211y

Булки в иглолистна гора ? Еее, смесена е – има и дъб, т.е. в дъбовата гора има и борчета

Всичко за гъбите 7522221a

Листната постеля наоколо е дъбова

Всичко за гъбите 7522222h

И манатарките не свършват

Всичко за гъбите 7522223s

Грамадна, но – вероятно – пълна с дивеч

Всичко за гъбите 7522224v

Механизмът на блендата май се намокри  Question 

Всичко за гъбите 7522234T

Булките нямат свършване... Защо не взех и третата кофа  Neutral 

Всичко за гъбите 7522235C

Яаааа – изненадаааа – пачи крак  Rolling Eyes 

Всичко за гъбите 7522236I

Булките и манатарките изглежда не виреят в тази част на гората

Всичко за гъбите 7522237K

Почвата ли е по-различна, кой знае  scratch 

Всичко за гъбите 7522243j

Дааа, проблем с блендата  affraid 

Всичко за гъбите 7522244l

Пачи крак в борова гора ...

Всичко за гъбите 7522245X

Десният пачи крак май е с една седмица по-възрастен от левия

Всичко за гъбите 7522246h

Жълтеят, но са булки

Всичко за гъбите 7522250C

Добре, че взех за всеки случай и този найлонов плик. Мразя да бера в найлонови пликове – гъбите се мачкат

Всичко за гъбите 7522251n

Царството на булките

Всичко за гъбите 7522252C

Кралството на булките

Всичко за гъбите 7522254i

И манатарките не са рядкост

Всичко за гъбите 7522262k

Трудно се носят 2 кофи + претъпкан плик, а гъбите са мокри  confused 

Всичко за гъбите 7522263L

Тази е последна – вече почти няма място и в плика

Всичко за гъбите 7522264h

Край на първото полувреме

Всичко за гъбите 7522265H

II-ро полувреме в горния край същата гора. Дано една кофа ми стигне

Всичко за гъбите 7522277N

Започваме с пачи крак

Всичко за гъбите 7522278f

Непоръбена манатарка

Всичко за гъбите 7522279G

Аааа, тези булки

Всичко за гъбите 7522280d

Тук в горния край на гората май преобладава пачия крак

Всичко за гъбите 7522288R

Манатарките са по 2

Всичко за гъбите 7522289s

По 2 са манатарките, казвам

Всичко за гъбите 7522290E

Последни две булки. Кофата е пълна, найлоновия плик е пред скъсване. Гората е преобразена

Всичко за гъбите 7522292u

Дотук с гъбобера в тази гора

Всичко за гъбите 7522302P

I-во продължение - в друга гора - още 20 км по-на запад

Всичко за гъбите 7522303c

Засега – само манатарки

Всичко за гъбите 7522304W

Първият пачи крак. Гората е по-гъста и светкавицата се включва автоматично

Всичко за гъбите 7522305Q

И тук установих, че ключа от автомобила вече не е в джоба ми  What a Face Май наистина много хубаво - не е на хубаво..
Гората е с наклон ~ 60 градуса. Слизам в долния край и започвам – тегел около 70 м по хоризонтала, преместване на 2м нагоре, тегел в обратната посока, преместване на 2 м нагоре и така - до горния край на гората. Полека-лека пликът се пълни с гъби, но ключа го няма. Наближава 20 часа. Нямам фенерче  :1376: 
Втори обход отдолу нагоре. Предстои ми още веднаж да тропосам близо 5 дка. Здрачава се, ако не успея да ги намеря – предстои ми маратон обратно по шосето – докато попадна в обхват. Как ли ще ме намерят по тези 4-тостепенни пътища, които даже не са и междуселски, ами са междумахленски, но тук от една махала до друга може и да има 10 км ..  :283201: 

Оппппааааа  :002:  Ето го !!!!! Гората все още не е тъмна, само е мрачна, т.е. полумрачна

Всичко за гъбите 7522330i

Последни 2 пачи крака

Всичко за гъбите 7522331h

Не се вижда - отблясък от светкавицата – но тук няма и грам българско покритие. И сръбско покритие няма, за македонско - да не говорим

Всичко за гъбите 7522332F

Аууууу, тази мрачна преображенска гора...

Всичко за гъбите 7522333b

Вдясно от плика е любимата ми сравнително рядко срещана гъба - Boletus regius. Май засега това е всичко. Засега.

Всичко за гъбите 7522343w

II-ро продължение. 10 минутен тегел в друга попътна гора, която все още не е толкова тъмна, колкото изглежда на снимката. Уви, здравите пликове свършиха. Край на гъбобера. Тази гора остава не съвсем преобразена  Wink 

Всичко за гъбите 7522345K

Свидетели точно сега не са ми необходими

Всичко за гъбите 7522346n

Орлов мост

Всичко за гъбите 7522347z

Орелът бди

Всичко за гъбите 7522361J

Лъвов мост

Всичко за гъбите 7522362r

Лъвът не спи

Всичко за гъбите 7522363A

Така се прибират гъбарските кърджалии

Всичко за гъбите 7522364E

Amanita cesarea. Топчестите ще бъдат изконсумирани в близките дни, но другите ? Сушена булка ... хмм ... Или на компот  Question 

Всичко за гъбите 7522376S

Уви - само толкова са ненападнатите от дивеч цели манатарки  Neutral 
След кратка справка установих, че на Преображение съм колекционирал само 9 вида манатарки : Boletus aereus (бронзова), Boletus esculentus (обиковена), Boletus impolitus (сиво-жълта), Leccinum grizeum (габърова), Leccinum scabrum (брезовка), Leccinum rufum (оранжева брезовка или осиновка), Boletus rubellus (червеникава), Boletus subtomentosus (кадифена) и Boletus regius (царска).
Вдясно са манатарките неподлежащи на никакво съмнение – за всеобща употреба.
Вляво - рисков микс – леко зеленеещите, леко синеещи и червенеещи манатарки ще ги ям самосиндикално. Там всъщност има и няколко гъби от породата „овча прахан” (с иглички под шапката) + 1-2 рижики.

Всичко за гъбите 7522377a

Пачият крак в тази гора е намалял напоследък – за сметка на булки + манатарки

Всичко за гъбите 7522378u

Това са останалите манатарки, които се наложи да оперирам + част от гъбките пачи крак

Всичко за гъбите 7522379g


Преди няколко седмици посетих същите гори в далечния Див Запад. В близост до всяка имаше по 2-3 автомобила с номера ПК. Тогава горите бяха оглозгани - за половин час намирах само 10-на гъбки, случайно пропуснати от тези, които бяха отишли там по-рано.
Вчера все още нямаше автомобили около тези гори, все още валеше дъжд и по разкаляните пътеки нямаше никакви следи. Просто бях първи. Случайност.

Днес проверих планината Люлин - между Мало Бучино и Голямо Бучино, там е магистралата ПК - СФ, там има и дъбови, и букови, и смесени, и борови гори. Десетки автомобили С, СА и ПК. Само че към 16:00 небето над Витоша стана тъмно-сиво, а гръмотевиците се чуваха все по-силно и близо. Този път не чаках дъжда да ме намокри.
Само половин кофа пачи крак поникнал преди 2-3 дни, т.е. дребен..


опасно е да береш неразтворени, т. е. съвсем неразвити гъби, при растежа се променя цветът им; някои неразтворени булки вече имат оцветена шапка, но неразвитото пънче е все още бяло; рискът е значителен

иначе булката и червената мухоморка имат една не съвсем съществена разлика и една много съществена разлика :

1) пънчето и ламелите на булката са жълти, а на червената мухоморка са бели; има обаче различни нюанси на жълтия цвят; някой "по-така" далтонист може да си прави неочаквани зрителни илюзии за бялото и жълтото; на тъмно, в полумрак или на 3 ракии - цветът не е 100% сигурен признак опело ; виждал съм булки с жълта, с оранжева, с червена и дори с тъмно-червена шапка

2) в основата на пънчето на булката има бяло "калъфче" - остатъци от булото, обвиващо неразтворената все още гъба-булка; в основата на пънчето на червената мухоморка има пъпки или брадавици, но не и остатъци от було; това може да бъде установено и от слепец; такова калъфче в основата на пънчето имат зелената и бялата мухоморки, но отдолу те са бели, а шапките им са бели или зелено-зеленикави опело

3) виждал съм червени мухоморки без бели точки отгоре по шапката


Булти написа: ... п.с. женатЪ , тука ми говори за някакви  " маншети "  в основата на пънчето при червената мухоморка   Exclamation 

Да, остатъка от булото при някои червени мухоморки е точно като маншет !!

Всичко за гъбите Z

Всичко за гъбите Z

http://fakti.bg/bulgaria/109502-rodopchanin-nameri-gaba-gigant?utm_source=mobilebg&utm_medium=link&utm_campaign=firstpage

" ... 68-годишният Баязид Али от ардинското село Горно Прахово намери 5-килограмова дървесна праханка ... Родопчанинът намерил огромната гъба да расте върху кората на топола в местността „Насуфлар съртъ” ... Заради топлото време и обилните валежи горите край селото са пълни с гъби. Особено в изобилие са гъбите от вида „гелинджик” (булка), казва Али ... "


Неделя. Икиндия

Всичко за гъбите Picture_075_6cdc2_31562373
Дъжд валя в четвъртък. Петък, събота и неделя – ту жега, ту облаци. Цяла събота и неделя гъбарите са гъбаркали – ако въобще е имало нещо в горите. Време е и аз да отида за гъби.
Софиянци се прибират от родните си места и входните пътни артерии са задръстени. Затова пък изходните са свободни. Към 18:00 вече съм в горите тилилейски.
По черния път няма нито една локва. Значи дъждът в четвъртък не е стигнал до тук. Въпреки сушата гъби определено има

Всичко за гъбите Picture_076_5ec49_31562374
Тази красавица е от орландовките. Расте по същите места, по които преди 3 седмици брах манатарки и пачи крак

Всичко за гъбите Picture_078_f88cd_31562375
Дотук – една леко засъхнала горска сърнела без дивеч (млечниците и гълъбките не се броят). И този мравуняк, който изглежда запустял, но само изглежда

Всичко за гъбите Picture_083_c8dc6_31562376
Този мравуняк, казвам

Всичко за гъбите Picture_084_fa098_31562377
Овчи нос.  Gomphidius glutinosus. Ще взема една, за да я разгледам вкъщи с гъбарски книги в ръка.

Всичко за гъбите Picture_085_79f2b_31562378
Горска печурка. Преди 2 дни може би е била без дивеч, но сега ...

Всичко за гъбите Picture_086_ec411_31562379
Някои му казват „просеник”, „хлебенка”, хлебна или червена млечница. Lactarius volemus. Ще взема само една, за да я разгледам на спокойствие вкъщи. Уж би трябвало да мирише на риба. Не съм любител на млечниците. И на гълъбките

Всичко за гъбите Picture_087_b7015_31562380
Още една полусъсухрена сърнела. Е не съвсем, но без дивеч в нея

Всичко за гъбите Picture_088_9df6b_31562381
Това е истински бакърен овчи нос ! Chroogomphus rutilus. Много ценена гъба от италианските микофаги. Още един трофей за щателно изучаване с книжка в ръка

Всичко за гъбите Picture_090_f46e1_31562382

Знам вече къде е царството на бакърения овчи нос. За съжаление съм позакъснял няколко дни – всичките вече са населени

Всичко за гъбите Picture_091_b4447_31562383
От тази жълта сърненка (рогачка) намерих повечко. Hydnum repandum. Тя е от гъбите с иглички под шапката. В България не са известни отровни иглести гъби, най-много да са неядливи. Тази е от ядливите. Според някои гъбоберачи – имала свойството да усвоява радиоактивни елементи. Ако леските наоколо са богати на стронций и ако буките малко по-нататък са наситени с радий – значи тези сърненки ще светят на тъмно. Остават още час-два до мръкване - ще ги проверя

Всичко за гъбите Picture_092_0bd52_31562384
Не това не е верно. Все още свежа и ненаселена брезовка. За вечеря се оформя купаж от 3 вида пържени гъбки
Май много се отдалечих. Сега ще трябва бързо да се връщам и да намеря прохода през гъсталаците в края на гората преди да се мръкне

Всичко за гъбите Picture_094_9d44b_31562387
Сред горите тилилейски има поляни, в които тревите са високи над метър

Всичко за гъбите Picture_096_f55a9_31562389
Сега, докато поствам тези снимки ми хрумна, че това може да е БЯЛ ТРЪН. Silybum marianum. Толкова пъти напразно съм го търсил в близките и далечни планини. Дано успея да намеря мястото където го снимах

Всичко за гъбите Picture_097_d6b22_31562390
Вече съм на черния път – все още без локви. Поглед на изток – оттам идвам

Всичко за гъбите Picture_098_a0544_31562391
Поглед на запад – към Витоша. Натам отивам и срещам едва пъплещ Trabant със специално приспособление на покрива, на което са закрепени половин кубик сухи дървета. Зимните нощи тук са студени и местните не чакат ноември, ами събират дърва отсега. Всъщност май не са преставали от стопяването на снега. Шофорът се оказва набор. Приказваме си близо час. Той е изненадан от моите познания за околните местности, аз научавам любопитни за мен допълнителни подробности за тези невероятни гори. Накрая почти по тъмно той си спомня, че няма фарове, но е уверен, че няма да се загуби. Сега черният път без локви всъщност белее сред тъмната ливада и мрачните гори. А гъбите не светят.


йессс

... Бакърения Овчи Нос е невероятна гъба и няма двойници ....

..... много силен натурален вкус и аромат ....

надраве

п.с. - в нашто Околия , гъби засега няма ...

... отново Странната Гъба - предполагам е от същия вид  , но тази специално , май е млада scratch  :

Всичко за гъбите DSCN1483

Всичко за гъбите DSCN1486


sea_dragon
sea_dragon
Admin

Брой мнения : 57
Join date : 26.05.2016

https://bgbilki.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Всичко за гъбите Empty следва

Писане by sea_dragon Нед Дек 31, 2017 2:56 pm

След толкова дъжд - само 4 годни (ненаселени) сърнели

Малко, но от сърце


... колкото толкова ...

... берекет верси ....

... по добрата слука е - че си излязъл сред Природата ...


15:00 нахлупвам шапка-невидимка и докато се изпарявам - едва не се сблъсквам с ИП

15:30 с метрото и малко пеш – само за някакви си 30 минути прекосявам града и се озовавам вкъщи

15:45 маскирам се като гъбар и потеглям

16:30 все още не мога да стигна до околовръстното

17:00 благополучно минавам покрай табела „София“ от западния край на града

17:45 вече съм на 60 км от София, но ливадите са подозрително сухи - тук няма гъби

18:15 още 10 км по-на запад

И тези ливади са сухи, но тук-там успявам да открия все още ненаселени печурки



Tревата е висока и светла (изсъхнала) и трябва да минеш съвсем близо до гъбата за да успееш я видиш



19:00 още 5 км по-на запад

Oгромна добре окосена ливада; над тревата стърчат сърнели



И тук батериите – както му е реда – свършват, естествено няма резервни

Ливадата е голяма, гъби стърчат навсякъде, бързам да ги събера , защото се смрачава

На места ливадата е мокра, автомобила буксува, добре че е с двойно предаване

Предната гума минава на 20 см от поредната гъба, спирам, отварям вратата, протягам се, откъсвам гъбата и се насочвам към следващата

19:30 Край, не виждам повече гъби, пълзя по черния разбит и кален път към асфалта

Спирам покрай 2-3 неокосени ливади и всеки път още след първите 20 крачки попадам на сърнели

Стига - и двете кофи са пълни

19:50 стъпвам на асфалта, наоколо вече е мрачно

Газ до ламарината

21:10 прибирам се благополучно без среща с КАТ

Крайният резултат в компактен вид



Крайният резултат в разгънат вид



Още веднаж внимателен преглед на всяка гъба





Утре и в неделя май няма да ходя за гъби


Това не е пица с гъби



Това е гъба - пица

Рецепта :

1) Откъсва се голяма гъба с диаметър > 20 см
Тази е сърнела
Не знам каква на вкус ще бъде пица с печурка или манатарка
Ще опитам първо да намеря, после ще видим

2) Поставя се в кръгла тава
Малко мазнина на дъното - масло, зехтин, олио - каквото има

3) Покрива се с резени домати + чушки + лук

4) Отгоре - настърган кашкавал
Някои използват parmigiano, други - emmental, трети - gouda
В случая е използван подозрителен бг-кашкавал, който трудно се стърже, защото е мек, но ако постои в хладилна камера се втвърдява за малко

5) Пече се на фурна с прозрачна врата
Гледаш, преглъщаш, пак гледаш и дочакваш полуразтопения кашкавал-менте да започва да се втвърдява
Това е момента

Опитвам да си представя как би изглеждала тази пица с добавени отгоре морски дарове
А как ли ще изглежда с добавени отгоре беломорски/егейски дарове ? Различни са

Наздравееее

Поздрави за успешният излет! наздраве
"ИП" - ???
Любопитна рецепта, но за сравнително суха гъба какъвто е кукумара е хубаво и повечко мазничко - масълце, бейкънче и др. вкусотийки.
За Егейският гъбобер ще разкажа една кратка история:
Между Неа Миханьона и Трилофос има един не особено оживен междуселищен път.
На най-високата точка в края на Миханьона има последна спирка с обръщало на автобус №74 отляво и китно гробище с пряк изглед към морето от дясно - да ти е драго да легнеш тамопело
След 1-2 км. следва секретно (предполагам) ракетно поделение и оттам нататък се редуват бостани с дини и пъпеши + изоставени поляни.
Едно време се увличах по гъбобера и имам все още нюх за наличие на условия за гъби.
Минавах редовно по този път, но никога не съм виждал някой да търси гъби по тези места. Беше по това време на сезона- началото на есента , когато се престраших да обиколя една такава поляна.
Оставих автомобила на една отбивка, една торбичка в джоба и ножа в ръката.
Наистина са малко гладните в Елада, там и мангалите не крадат.
Поляната пълна с огромни полянски печурки, тук, по бургаско, ги наричаме бузалъжки гъби. За съжаление всички бяха гъсто населени с животинки, а някои дори изгнили.
Това беше първи и последен гъбобер у Гречко, повече не отидох - всяка втора кола, която минаваше по пътя натискаше клаксона, явно не ме поздравяваха, а ми теглеха едно тяхно гамото!
Някои може и да са ме съжалявали, но това са впечатления преди 7 години, когато комшиите си мислеха, че са голямата работа Very Happy , не че и сега не е така, но нейсе...
Затова нещата трябва да се комбинират - диворастящи гъби от нашите гори и поляни + морски дарове от Егея!наздраве

Диворастящи гъби брах на Халкидики през един доста ветровит ден в края на миналия ноември.

Мини-печурки малко по-големи от 1 метален лев, както казва Павел Вежинов "с дъх на бадеми", отгоре жълтеникаво-пъстри, отдолу розови и почти червени.

Мини-масловки почти колкото минипечурките, без сладникавия мирис на българската масловка, невероятно твърди - почти хрупкави.

Само чаладинките си бяха такива, каквито съм свикнал да намирам тук.

Препържени бяха невероятни + местна бира Mithos. На другия ден хазяите и сутринта и вечерта ме питаха загрижено как се чувствам..

Имаше още един вид кафеникави гъби като картофчета, които частично се подаваха от земята в боровите гори и които пренебрежително подритвах.

Тази година попрочетох практическите забележки на признат български берач на български трюфели и подозирам, че може би съм подритвал Tuber borchii.


В момента и в моето землище е пълно с манатарка, масловка, челадинки, сърнели и борова и обикновена масловка.Последната е толкова много, че с косачката да я косиш.Манатарките са малки, твърди и без посетители.За няма час, двамата с малкия син направихме една 25л кофа от латекс/само манатарка/.При наличие на манатарка, не виждам за какво да я бера масловката?Пък и не знам рецепта за нея?
Иначе се срещат някакви наречени от местните "купчинки", които също не знам какво да правя.Растат върху пънове.
Снощи раздадох гъбите на четири места, че даже и за мен оставих.Този пък ги пекох в тава-убийствен вкус!


ichikonti написа:
... В момента и в моето землище е пълно с манатарка, масловка, челадинки, сърнели и борова и обикновена масловка.Последната е толкова много, че с косачката да я косиш ...

Нямам косачка, затова вместо на север в губерния "Ichikonti" този път тръгвам на юг, пресичам Черни Искър и към 15:00 спирам някъде на около 1450 м надморска височина. Над високата близо 20 м смърчова гора все още е слънчево, но знам, че към 16:00 започва гръмотевична буря. В гората - влага и полумрак.



Първите кифли - Albatrellus confluens (Polyporus confluens)



Жълт корал. Светкавицата е променила цвета от лимоновожълт в белезникав.



Понякога през клоните проникват слънчеви лъчи и тези кифли изглеждат почти бели, но не са



Не, това не е вярно - сърнели в горския полумрак



Самодивски кръг от гъби-кифли



Същият самодивски кръг - гъбките доста са порасли



Кифли-близнаци



Силиконови (?) гъби



Силиконови гъбки, казвам



Първото полувреме приключва за някакви си 30 минути

Вдясно - нов вид оранжеви гъби



Стръмно спускане с двете кофи до автомобила, преместване на набраните гъби в по-голяма кофа, задъхано катерене обратно до царството на кифлите. Слънцето е изчезнало, облаците са се спуснали ниско, започва да ръми - засега без гръмотевици. Зачестяват срещите с пачи крак (септември !), но кифлите са по-големи и за минути двете кофи са натъпкани догоре. Край на второто полувреме. Този път няма продължения.



16:00 Дъждът вече вали сериозно



Черни Искър



Оказва се, че бъчвите в Сандански са бездънни

Наздраве


Христо и аз като видях номера се облещих и в първият момент си помислих, че прекалено много съм се взирал в силиконовите гъбки, които навярно са ми повлияли халюцигенно, обаче после се усетих, че колегата Ч. Петров е майстор на илюзията и на е пуснал по пързалката като ни е спретнал номер с промяна на аФтомобилния си номер, с небезизвестната БУЛТИГРУПИРОВКА, в която скрмно членуваме и ние двамата с теб. Very Happy

наздраве на цялата групировка!


Предлагам да предложим на Админо това нЯщо:



да се регистрира в Патентното ведомство като запазена марка Very Happy
Спомням си справедливият Му гняв, когато Му краднаха името и Идеята.
За лого - Бял гарван. наздраве


От сегодня- двама човека за 1,5 ч. /има и трета кофа/.Невероятно чиста манатарка.
Вие имате морска риба-ние грибами.
наздраве

По молба на Jeam Beam ще разкрия тайните гъбени полета на Рибарина







Тези се намират в Свобода до Каменно,а другите са в Равнец малко след блокчетата на военните.

Вчера 195,5 кг.


В денят за размисъл и аз разкривам моята горичка. Very Happy
Брането на гъби е самотен занаят, но аз бях придружен от Д.Д. по понятни причини.
Гъби има доста и всякакви - ядливи , Пироговки , Орландовки и следи от Човешка тъпота и безумие.
Извинявам се за разфокусираните снимки, но с един фар - толкова.




гората е чудесна

леко посиняващата разрязана жълта гъба май е червеностъблена манатарка - не е отровна

сърнелата изглежда много сочна и от нея би станала вкусна пица

наздраве


Гъби има доста и всякакви - ядливи , Пироговки , Орландовки и следи от Човешка тъпота и безумие

- ей за тва те обичам ...



Бат Куинс щракай местата и ги отбелязвай на картата. Тази пролет при Почисти Бълкария за един ден ще ги оправим, а може и по рано ако има организациа. Миналата година щракнах устието на Ропотамо и го почистиха



Благодаря, приятелю chpetrov! наздраве
Гъбите са събирани само на 2-3 м. от пътеката и то само за снимка.
Изобилие от разноцветни гълъбки, млечници, пънчушки, доста сърнелки - повечето неотворени и ненаселени манатарки. Намерих и 1-2 бр. пачи крак в преминала младост.
Не се задълбочих в събиране за консумация, защото Д.Д. се страхува да не се загубя в гората с един фар(трудно фокусирам).
Интересно, че тук винаги съм намирал булки, този път нямаше.надраве


Бултак, и аз тЪ обичам, дЪ знаЙш! обичам те


Рибарко братко, отвратен съм от безумието на някои хора.
На това място аз направих доста кадри, които не поствам тук - строителни отпадъци, боклуци от селско крайпътно кафене, стари дрехи и парцали, остатъци след пикник сред природата.
Ще ги поместя на посочен от теб сайт, или мейл. ръкостискане


Манатарката си отива, но има други...........................Това за пироговките и орландовките, ще го запомня!



... на Севрито , гъбите тамън тръгват да растЪт ... има ....

... и тук много следи от - Човешка Тъпота и Безумия ...

... най ме ядоса , като видях унищожени около 100 броя гъби - Бакърен Овчи Нос - ей така - некой не ги познавал и ... ги наритал , изкоренил и стъпкал ... тва е пък .... баси простотията ...


sea_dragon
sea_dragon
Admin

Брой мнения : 57
Join date : 26.05.2016

https://bgbilki.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Всичко за гъбите Empty следва

Писане by sea_dragon Нед Дек 31, 2017 2:59 pm

Днес докато прекосявах гората в Отманли ми направи впечатление огромното количество гъби из храстите. Разпознах Сърнела само другите не ги познавам ама са от някаква едра порода.

Аз не мога да разбера като ти се яде умряло що не си застреляш нещо.Къде ти е пушката?


друг път снимай отделна гъба - шапката отгоре, шапката отдолу (след като я откъснеш), пънчето и основата на пънчето - как се подава от почвата

покажи снимките - някой може и да познае гъбата


Мина ми през акъла,но нямах сили. Трудно се справям с вървенето и мъкненето на такъми цял ден. Каталясал съм.чак не мога да заспя. Работата отива на три месеца без риб

Всичко за гъбите DSCN1861

Всичко за гъбите DSCN1862

Всичко за гъбите DSCN1876

... всяко кътче бе превърнато в сушилня Very Happy  :

Всичко за гъбите DSCN1879

Всичко за гъбите DSCN1884

Всичко за гъбите DSCN1885


... тези ще се консервират :

Всичко за гъбите DSCN1888

... а това е от днес :

Всичко за гъбите DSCN1889

... да видим колко ще издържа , далеч от Морето ...

Very Happy


има 2 почти лилави шапки на гъбки - в двата предни ъгъла на предната касетка

и в лявата касетка най-отгоре има виолетова гъбка (под шапката) обърната с пънчето нагоре

какви са всъщност ?


... бат Чавдаре , лягам си ...

... навярно ще сънувам гъби ...

...утре пак съм в гъбените полета ...

drunken

...писали сме едновременно ...

...бакърен овчи нос ....

...тук е пълно с него ...

... идиотите го подритват и мачкат ...

... и с тях е пълно ...

Very Happy

п.с. Бакърения Овчи Нос от гроба вдига ...



Дето вика батко ти Чавдар - Малиииии! Shocked
Кво напрай ти бре Митреее, на Рибаркина на брат му гъбените плантации, в джоба си ги сложи..


За една седмица бях загубил фотоапарата, но в събота го открих в автомобила под седалките

Връщаме времето

05 октомври 2014

Цяла сутрин – борба със батерия на омивалника в кухнята, купена преди 10 госини. Най-ефтината с керамичен елемент. Скрепителните винтове от стомана. 10 години ръждясване и сега няма развиване.  Мястото тясно, няма как да достигна ръждясалите винтове с малък ъглошлайф. Вътрешният глас ми прошепна : опитай да ги отчупиш ! Да, оказа се, че добре разяден от ръждата винт М5 се чупи като стой та гледай. Към обяд подмяната приключи успешно. Ако зависеше само от мен – майсторите водопроводчици щяха да се преквалифицират – я таксиметрови шофьори, я контрольро ит градския транспорт. Още половин час подреждане на тенджери и тави, събиране на инструменти, почистване.

13:00 – гласувам. Изборната демокрация трае по-малко от минута. После забрави тези думи до следващите избори.

Тъй като събраните преди 2 седмици гъби-кифли приключиха – решаваме да се опитаме пак да наберем. Същите. Превъзходни са – изпържени с малки късчета шарено свинско месо. Кюфтета от смесени 4:1 смлени кифли:кайма. Мусака  от смесени 4:1 смлени кифли:кайма + разбира се - картофи. Пълнени чушки със смесени 1:1 смлени кифли + извара. Класическа пица с гъба-кифла. Крем супа със зеленчуци + гъба-кифла. Засега само десерт не е измислен с гъба-кифла, но времето е пред нас.

14:30 Поемаме на юг. Срещу нас – колона автомобили – софиянци се прибират по-рано от родните си места – защо ли ?

16:00 Паркирам на предишната ливада.

Всичко за гъбите 7661851S

Черни Искър. Не знам кое му е черното, но водата е кристална. Сезона за улов на пъстърва вече е закрит. Те са тук – зад всеки по-голям камък, в края на по-големите бързеи, стаени в подмолите. Друг път – след 01.02.2015.

Не знам защо е прието да гледат на сърнелата като ливадна гъба. Тук – в смърчовия полумрак също виреят сърнели. За съжаление пропуснах да снимам почти черни отгоре гъби, които имат всички белези на сърнели и аз си ги ям спокойно.

Всичко за гъбите 7661852F

Не открих силиконоподобни гъби в моите гъбарски книги, не знам как да попитам в google. Фокусът. Фокусът - казах.

Всичко за гъбите 7661856X

Бързо стигаме до гората в която брахме кифли преди 2 седмици. Сега – miserable – тука там някоя гъбка. Преместваме се 200-300 м по-нагоре.  

Всичко за гъбите 7661857a

Ето ги под разхвърляните отсечени клони

Всичко за гъбите 7661858j

Като че ли сме в собствена градина, която грижливо сме засадили, прекопавали, поливали и която кой знае защо е останала встрани от набезите на мангалите. Гъбите са непипнати. Удивително изобилие. Нощите тук вече са доста студени, практически няма населени гъби.

Това са дипленки. Някои ги харесват. В Германия ги смятат за отровни. Тук мнението на утвърдени миколози е, че са ядливи и вкусни, но след дълга термична обработка – може би 20-30 минути изваряване. На мирис не ми хареса, но ще взема една да я разгледам в къщи – с книга в ръка или пред компютъра. Някои я поставят едва ли не на трето място - след трюфел и след смръчкула.

Всичко за гъбите 7661859s

Sensei kuins  се тръшка за 1-2 колички отпадъци изсипани в крайморската гора. Може и да са повече.
Тук в Рила са вършали където и както им скимне. Стотици декари, може би хектари гори.

Всичко за гъбите 7661861n

Събрали са естествено само дебелите стебла. Цели дървета са повалени и така са оставени да гният. Горите са  набраздени от дълбоки дири на КРАЗ или МАЗ – някаква високопроходима техника, с която са изнасяли само дебелите трупи.

Всичко за гъбите 7661866g

Не, тук не е падал чудовищен метеорит, не е имало смерч.

Всичко за гъбите 7661867L

Оранжевите гъбки от миналия път се оказаха „керино ухо”. Обикновено са червени, но тези са оранжеви. Ядлива гъба. Тцъ. Докато наоколо има гъби-кифли това не бих го опитал за нищо на света.

Всичко за гъбите 7661869w

Обичайната гледка  към 17:30

Всичко за гъбите 7661879t

Този път няма дъжд

Всичко за гъбите 7661870d

Гъби по ливадите, гъби по горите, гъби по дърветата

Всичко за гъбите 7661873L

Може би дори е ядлива, но аромата не ми харесва. Дори не желая да я разглеждам в къщи.
 
Всичко за гъбите 7661874X
Всичко за гъбите 7661875z

Река Искър = Бели Искър + Черни Искър.

Всичко за гъбите 7661876V

Докато излизаме от  Самоков по радиото очакват след 10-на минути да бъде обявен край на изборния ден. По една радиостанция от обяд нататък често са съобщавали изменението на температурите в Миковград, в Борисовград, в Местановград, в Барековград, в Куневград, в Първановград.. Друга  радиостанция е съобщавала периодично  кои книги са били най-търсени през следобедните часове. Спикерите на Дарик се гъбаркат още няколко минути с елегантно заобикаляните забрани за оповестяване на резултати от екзитпул преди края на изборния ден.

19:00 Край на изборите. Сега обръщам внимание, че пътя е непривично пуст. От Самоков до София (около 80 км през Белчин – Алино – Поповяне – Ковачевци – Железница  - Бистрица – Драгалевци) едва ли съм срещнал повече от 10 автомобила.

Вляво е планината Верила, в средата – Витоша, вдясно е планината Плана. Някъде зад Витоша е НДК. Сега там ври и кипи – политици, репортери, , пишман-социолози и политолози, 24-ти РИК, където трябва да предадат протоколите си близо 450 секционни комисии. По домовете пред телевизорите всички чакат поредното действие от изборното шоу.

Всичко за гъбите 7661880C

За някои бъдещето е розово.
За други – в по-мрачни краски.
Какво ли ни чака нас до края на годината ?
А през 2015 ?
Qui vivra - verra


Аве пичуи вас ни въй ли е страх от теа горски гъби до го еа.

Без майтапи сега - навсякъде предупреждават за бум на натръшкани от гъби в токсикологиите.


sea_dragon
sea_dragon
Admin

Брой мнения : 57
Join date : 26.05.2016

https://bgbilki.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Всичко за гъбите Empty следва

Писане by sea_dragon Нед Дек 31, 2017 3:03 pm

12 октомври - с. Влахи (Кресна) - западен Пирин

мрежеста манатарка + булка

(след ден-два в "нашите приключения")


Н'тъ разбрах?И манатарката и масловката са с "дунапрен", ама едната е с малки дупки, другата с големи и различни една от друга!
Въпреки, че не питаш мен...


Kuins, тая с дунапрена отдолу масловка ли е ?

Не я знам, затова не я ям.
Мисля, че като се консумира "дунапрена" се маха.
Съвсем леко позеленя коренът и след време.


kuins написа:
JimBeam написа:
Kuins, тая с дунапрена отдолу масловка ли е ?

Не я знам, затова не я ям.
Мисля, че като се консумира "дунапрена" се маха.
Съвсем леко позеленя коренът и след време. опело

http://manatarka.org/boletus-impolitus/



Здравейте, да попитам и аз
В двора ми, на един изоставен от две години пън, са се появили гъби. Интересното е, че ги открих по миризмата. Имат много силен и приятен гъбен аромат.
Пъна е под дебела орехова сянка. Според книгите май е кладница.
Докато се наканя да ги снимам малко прераснаха Smile



Кланицата, която продавах аз приличаше на тази ама беше гладка и от долу. Макар че много години се занимавах с такива гъби не смея да ги ям. Предпочитам мърша


кладница - гладка отдолу ?
без ламели ?
искам да видя такава гъба - без ламели, без дунапрен (тръбички) или без иглички отдолу ... там обикновено са спорите, с които се размножават гъбите
добре е че само си ги продавал



ааа сега видях - продавал си кланица, а не кладница

свят голям - гъби всякакави



Нямам спомен да е имала гъбата такива реснички долу.Последно продавах това лято и даже ядохме една каса,обаче не си спомням.Може би я берат в по-ранен етап от развитието и ,тогава сигурно тези ресни не са се появили още. Не знам


http://manatarka.org/pleurotus-ostreatus/


Те си идваха в каси и само ако ми остане нещо го панирах. А до гледане не стигнах понеже пазара е ограничен и повече от 50 кг не съм продавал . Съседа гледаше по едно време и ако има още утре като ходя ще вляза да видя имат ли ламели или нямат. А пък в касите гъбите се нареждат с шапката нагоре и изобщо нямам спомен за ламели. Сега по коледа и нова година сигурно пак ще продавам понеже тогава най много се търсят и ще разгледам.


ако решиш, че можеш упешно да продаваш гъбата "кифла" - само кажи колко да ти набера

нямат НИКАКЪВ двойник и със сигурност са по-вкусни от кладници, печурки и сърнели

в хладилника още имам набрани в деня на изборите гъби-кифли (5 октомври) - все още нямат промяна във вкусовите си качества

през ден - гъби ... през ден - гъби ... нямат свършване


Трябва да имам сертификат за качество и фактура за количеството.Вече не съм производител и не мога да продавам на воля.
Вие се бъзикате с Рибарков,ама аз бях Гъбарков повече от 10 години,а баща ми 15


http://manatarka.org/albatrellus-confluens/

нямам сертификат, не знам дори как изглежда, ама това са диворастящи гъби

не издавам фактури, но мога да ти напиша писмо за дарение - ако искаш го заверявай нотариално

въобще не се бъзикам - знам къде в Рила мога за час-два да набера няколко кофи

само че май по вашия край гъбите-кифли са непознати..


При нас няма пазар за диво растящи гъби. Тях ги изкупуват разни съмнителни лица, сушат ги в Асеновград и след това заминават из Европа като подправка. Кило манатарка сушена е някаква безбожна сума


тук в западна Витоша има село Кладница, но като твоите гъби там все още не съм успял да срещна ... много е близо до Перник и София ... за 1 гъбка се надпреварват десетки гъбари

наздраве

и умната с копринките !



... че са копринки , копринки са .... двойници нямат .... дали са порцеланови или мастилени - от снимките не ми стана ясно - дали показваш стари или млади гъби , НО ЗА АЛКОХОЛА - АБСОЛЮТНО Е ПРОТИВОПОКАЗАНО ДА СЕ КОНСУМИРАТ С АЛКОХОЛ ... не за друго , ми щи замине черния дроб ... и после сбогом пиячка ...



Всичко за гъбите Jt9suu

- доколокото знам , яде се - от типа на есенните гъби .... но избора все пак е твой ...

Very Happy


- яки сме ги на супа , тея от горната снимка ....

... връщам се назад - относно копринките - ако са стари - са токсични ...

... немА да го умреш , но отново се връщаме към черния дроб - по добре да го пазиш за други богоугодни и приятно- пристойни дейности ...


... и последно : тва :

Всичко за гъбите Jt9suu

.... и на Росско снимките - не са кладници ...

Idea


Всичко за гъбите DSCN2010

... почти всяко бране на гъби , завършваше така :

Всичко за гъбите DSCN2012

Всичко за гъбите DSCN2016


-  почерпи я тогава с тази  :



What a Face
sea_dragon
sea_dragon
Admin

Брой мнения : 57
Join date : 26.05.2016

https://bgbilki.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Всичко за гъбите Empty следва

Писане by sea_dragon Нед Дек 31, 2017 3:05 pm

Тази Красавица е 100%-ва Орландовка............... опело


... северните народи я използват , най вече да се друсат с нея ...



Гръцка дребна печурка - Agaricus comptulus



Гръцка челядинка - Marasmius oreades



Гръцка печурка - Agaricus bohusii



Гръцка лечебна билка - Cannabis Sativa - някои я пушат


Всеки пише тука..слага снимки. Ей сега излязоха снимки останали в апарата от края на лятото, че и аз да се запиша у тая тема.  Между другото - тая година набрахме поне 50кг гъби  - и все качествени марки Very Happy

Всичко за гъбите Ea39s1

Всичко за гъбите 21j6eyx

Всичко за гъбите 2czas7o

Всичко за гъбите 2m68jv9

Всичко за гъбите 2eev90x

Всичко за гъбите 1erxq8

Всичко за гъбите 2qd8s40

Всичко за гъбите Vo3bk9

Всичко за гъбите Wmfn85

Всичко за гъбите 2ikryif

Всичко за гъбите 2dk9t7k

Всичко за гъбите 34fyzwp

Всичко за гъбите 1zdte1x

Всичко за гъбите 8y73uw

и едни - "по-прости"  Very Happy  гъби

Всичко за гъбите 2lscxv9


... тази Есен , събрахме доста рижика и замразихме голямо количество от нея . Тия дни направихме кюфтета и станаха невероятни . Имах чувството , че ям хайвер с неутрална миризма  Shocked  :

Всичко за гъбите DSCN2488

:1321:


А бе ей от такива ми страда бизнеса. Вчера от Равнец набрах 380 кг. печурка



Ей хора, някой няма ли гъбарски истории от лятото, че темата е позамряла почти напълно.



от цяло лято единствено тук видях една масловка на чудните мостове друго няма ...


Всичко за гъбите 22050139_1925575071026314_3741865600098986157_n
sea_dragon
sea_dragon
Admin

Брой мнения : 57
Join date : 26.05.2016

https://bgbilki.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Всичко за гъбите Empty Re: Всичко за гъбите

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите